Miroslav Borský vzpomíná, 2. část

   V červnu 1945 se sešli na schůzce tři fotbaloví nadšenci, kteří se po válce vrátili do rodné obce, s úmyslem obnovit zde fotbalovou činnost: Ota Krejný (Roudnice nad L.), Miroslav Borský (Sparta Poděbrady) a Miroslav Košler (Neratovice).

Valná hromada 20.7.1945

Ovšem bylo třeba ustavit výbor. Získali proto další zájemce a 20. července byli na valné hromadě do čela S.K. Bor zvoleni: jako předseda Josef Taisler (předseda Revolučního národního výboru), první místopředseda Bohumil Němeček (soudní úředník, který přišel jako zkušený funkcionář z Mladé Boleslavi), druhý místopředseda Antonín Dvořák (národní správce restaurace Pošta), sekretář Václav Jakubec (rozhodčí a soudní kolega Bohumila Němečka se přistěhoval z Bakova) a funkci pokladníka převzal Alois Lebruška. Ovšem funkci předsedy prakticky vykonával Bohumil Němeček, protože Josef Taisler byl jako předseda MNV zaneprázdněn jinými úkoly. Výbor byl ještě rozšířen o další nezbytné funkcionáře. Schůzová činnost probíhala nejprve v hostinci „U Honysů“ (dnes Rybářský domov), v již dříve vzpomenutém Domově mládeže, v dnes už neexistující restauraci „Hubertus“ na třídě TGM, krátce v restauraci Pošta, v sokolovně a nejdéle v Grandhotelu. Po dostavbě 1. poschodí na stadionu kopané v roce 1972 byla veškerá činnost přenesena do nově vzniklé budovy.

SK Bor – SK Skalice 7 : 0 (2 : 0)

Slavnostní znovuzrozeni kopané v Boru u České Lípy se konalo po nutných úpravách na hřišti bývalé Sparty Bor (dnes druha travnatá plocha v areálu stadionu). Soupeřem byli chlapci ze sousední Skalice. Borští nastoupili v kompletních dresech, zapůjčené Mirkem Košlerem, které přivezl z Neratovic, patřícím jeho podnikové jedenáctce, zatímco hosté byli oblečeni „každý pes jiná ves“ (bylo nedlouho po válce a kluby se teprve formovaly). To ale nijak neubralo na slavnostní náladě. Diváku se sešlo hodně, čestný výkop provedl předseda MMV Josef Taisler a utkání zahájil rozhodčí Josef Bubník. Zápas skončil vítězstvím Boru 7 : 0. Do střelecké tabulky se poprvé zapsali Borský s pěti brankami, hodinář Míla Pospíšil a městský policajt, bývalý hráč Aston Villy Mladá Boleslav Ota Havlas.

Na podzim byly zahájeny mistrovské soutěže a Bor byl zařazen do II. třídy Severočeské župy fotbalové-střed. Rozhodlo tak vedení fotbalu v ČSR s přihlédnutím, v jaké soutěži hrál před okupací ČsSK Bor. První mistrovské utkání sehrál Bor s AFK Stráž bezpečnosti Liberec s výsledkem 6 : 1, ve druhém porazil S.K. Turnov 5 : 2 a na podzim prohra! jediné utkaní doma s Čechií Jablonec (předchůdce LIAZ) 1 : 3. Za hosty nastoupil internacionál Láďa Culík. První místo po podzimním kole Bor sice neudržel, ale i třetí místo na jaře 1946 za Jabloncem a Turnovem stačilo k postupu do 1.B třídy, ve které se poprvé na podzim utkal se sousední Českou Lípou. Na zápas se přišlo podívat 1.300 diváku a Bor vyhrál 4 : 3. Česká Lípa tuto prohru tvrdě oplatila při odvetě v České Lípě (0 : 12).