Miroslav Borský vzpomíná, 9. část

Předseda oddílu kopané, zvolený pro rok 1962, soudní úředník Václav Jakubec vykonával tuto funkci jen velmi krátce. Po něm ji převzal první místopředseda Jan Melichar, ale také jen na krátkou dobu a tak až do konce roku zastával funkci předsedy František Petr, vedoucí střediska malířů a natěračů v Okresním stavební podniku Nový Bor. Postavení A-mužstva po podzimu 1951 vy¬padalo hrozivě: poslední místo s 5 body.
 Ale výboru se podařil zásluhou zkušeného Václava Jakubce výborný tah: získal na jaře za několik hodnotnějších sklářských výrobků bývalého hráče Mladé -Boleslavi a Kolína Oldu Radu a jak se ukázalo, právě tento hráč velkou měrou ovlivnil příznivé výsledky, znamenající záchranu v LA třídě.  Rada se po dobu jeho působení v Novém Boru zapsal do vědomí diváků vynikajícími přímými kopy, proti kterým byli i sebelepší brankáři bezmocní. Dokázal si vždy šikovně vynutit přímý kop na některé z jeho „parket“ v blízkosti velkého vápna a pak už většinou brankář lovil míč ze své sítě. Např. v utkání Okresního přeboru v květnu 1965, kdy se Nový Bor vracel do I.A třídy, nastoupil proti Dobranovu (8 : 0) a ze sedmi branek dal čtyři z přímých kopů, A-mužstvo na jaře 1962 pouze jednou prohrálo (ale stálo to zato – v Krásné Lípě 1:7), pětkrát vyhrálo a pětkrát remizovalo. Mužstvo odehrálo až na malé výjimky všech 11 utkání pod trenérem Jiřím Hrbkem, který se přistěhoval ze Cviková, kde trénoval mužstvo dospělých a funkci převzal po Slavomíru Ondruškovi, s těmito hráči: Janatka – W.Král, Vl.ttartínek, F.Mašita, Vrábel. Pikart, Bureš, Rada, B.Sach, Z.Jandač, Z.Málěk a E.Gregor. Soutěžní období 1961-62 dopadlo tedy dobře a Bor skončil nakonec na 8.místě. Hůře se dařilo Béčku v Okresním přeboru, které ze třetího místa kleslo na předpolsední. Sestupovalo Jablonné a protože desátá Oubice a jedenáctý Bor měly ze vzájemných utkání stejný počet bodů i brankový poměr, rozhodovaloo sestupu třetí rozhodující utkání na neutrální půdě v Zákupech. Díky brance V.Mareše se ale před sestupem jen zachránilo. Také dorost se šinul v divizi ke konci tabulky a sestupu unikl jen proto, že místo něho nakonec sestoupil potrestaný Litvínov. Žáci se v Okresním přeboru pohoršili o jeden stupínek a skončili třetí.

 

 Na podzim 1962 to však A-mužstvu opět nekopalo a tak jako před rokem končilo mezi posledními, tentokráte předposlední se 7 body. Jedním ze soupeřů byl 13.října dopoledne Kamenický Šenov. Po naší obrovské převaze skončil zápas nerozhodně  0 : 0, když v bfance hostů stál vynikající neprůstřelný Arnošt Lossl, který k nám přestoupil v roce 1965 a po ukončení aktivní činnosti byl jako jeden z asistentů trenéra Borského přitom, když Nový Bor postupoval v roce 1976 poprvé do krajského přeboru. Rovněž dorostenci měli katastrofální podzim: získali pouze dva body a dvě remízy, což znamenalo poslední místo. Přeřazení některých dobře hrajících dorostenců do mužstva dospělých (Málek, Z.Jandač, Mašita.a brankář Podlaha)citelně oslabilo výkonnost družstva. Trenér Macháček se těsně před zahájením nového ročníku v roce 1962 funkce trenéra vzdal, odešel k dorostu SPOZA v České Lípě a jeho nástupcem se stal Slavomír Qndruška. Měl nelehkou úlohu, protože přebíral družstvo, jež se už na jaře v minulém soutěžním období horkotěžko zachránilo. Příliš úspěšné nebylo ani Brmužstvo, skončilo v Okresním přeboru osmé.
 Podzimní bilance byla tedy velmi neutěšená a čekalo nás opět perné jaro 1963. Na výstavbě nového stadiónu bylo brigádnicky odpracováno 630.hodin a při úpravě hrací plochy na starém hřišti 205 hodin. Obavy za předsedy Jaroslava Kopeckého, zaměstnance Poštovního úřadu, který vystřídal v roce 1963 Františka Petra, sejukázaly být oprávněnéo Nový Bor dokázal sice porazit např. vedoucí Frýdlant, ale také prohrát v Krásné Lípě  1 : 9. Závěr soutěže byl velmi dramatický. 0 sestu¬pujících se rozhodovalo až v posledním kole. Bohužel, Nový Bor doplnil trojici sestupujících a tím zároveň odsoudil k sestupu i Béčko z Okresního přeboru. Úděl sestupujícího postihl i do¬rost, který tak po dvou sezonách v divizi skončilo V soutěžním období 1962-63 už na tuto soutěž neměl a prohrál např. doma se Stadiónem Liberec  0 : 12. Skončil na posledním místě se 6 body a poměrem branek 20 : 102. Dne H.srpna se uskutečnilo ve Cvikově utkání, ve kterém nastoupili hráči, kteří hájili barvy Cviková a Nového Boru před 15 lety. Zápas, který se těšil značnému zájmu diváků, skončil vítězst vím hostů  2:4a skřovali za ně Borský, Mareš, VI.Martínek a Vlasák. Bor nastoupil v sestavě: Adam – F.Prockl, Vlasák, Meloun – B.Horák, V.Čapek – J.Svoboda, Mareš, VI.Martínek, F.Svoboda a Borský. Střídali Krejný, Váca a brankař Oliverius.Odveta se konala 22.srpna v Boru a Novo¬borští opět vyhráli  4 : 3 dvěma brankami Mareše, Borského a Martínka. Za Cvikov dal všechny branky Martínek, jmenovec Vlasty Martínka. Z šestnácti horských hráčů, kteří se zúčastnili obou utkání, žije dnes necelá polovina: Váca, J.Svoboda, Borský, Krejný, Mareš, Vlasák a V.Čapek (v Německu). Miroslav Borský FC JISKRA