Miroslav Borský vzpomíná, 8. část

Přestože Nový Bor skončil v soutěžním období 1959-60 v I. B třídě na šestém místě, byl po reorganizaci přeřazen do Okresního přeboru! Na to doplatilo i B-mužstvo, které sice s převahou vyhrálo III. třídu, ale do Okresního přeboru nemohlo postoupit, protože tam po reorganizaci bylo zařazeno A-mužstvo. K jeho oporám patřil jednatřicetiletý Karel Váca, dřívější stoper A-mužstva a pozdější dlouholetý předseda TJ, Dorost obsadil v I. A třídě páté místo. V soutěži bylo zapojeno devět družstev, ale pro liknavost některých oddílů nebyly všechny zápasy sehrány a tak komise mládeže krajské sekce jednoduše tabulku uzavřelo bez ohledu na nestejný počet utkání. Dorostenci se připravovali pod vedením trenéra Míši Macháčka zaútočit v příštím soutěžním období na postup do divize.
  V červenci 1960 shlédli diváci mezinárodní utkání Novoborské strojírny – XI. zahraničních studentu. Hosté prohráli  5:1 a góly jim nastříleli Hřebíček a Nerad po dvou, Pleschinger jeden. Jména devíti studentů z Íránu a dvou ze Somálska byla těžko zapamatovatelná. Novoborské strojírny nastoupily v sestavě: Kotera – Šeba, V. Mrkvička – Pleschinger, Doubrava, Stodola – Lamata (Jandač), Pražák, Nerad, Hřebíček, Vaňousek. Před zahájením nového ročníku si Bor pozval divizní Spartak Česká Kamenice. Utkání skončilo hokejovým výsledkem 6 : 6 a v mužstvu hostů nastoupili dva pozdější hráči Nového Boru, kteří vytvořili výbornou záložní dvojici: Hubert – Vrábel. V srpnu se utkal vítěz VI. ročníku Memoriálu V. Čejky – Technolog I. z Novoborských strojíren s hokejisty Spartaku Praha Sokolovo. Hokejisté Sparty obuli pro změnu kopačky a vyhráli  1 : 6 ve složení: Roček – Tikal, Hřebík – Nový, Ing. Charouz, Roziňák – Ujčík, Pokorný, Slepička, Vojtěch a Pospíšil.

 

  Po skončení podzimního kola v roce 1960 získal Nový Bor k 15. výročí založení oddílu tři podzimní tituly: A-mužstvo v Okresním přeboru, B-mužstvo ve III. třídě a dorost v I. třídě. Jedna zajímavost co do počtu vstřelených i obdržených branek: A-mužstvo  44 : 11, B-mužstvo 44 : 13, dorost  44 : 13.
V zimním období, jak už tehdy bývalo zvykem, se z fotbalistů stali hokejisté a nebylo jich málo:
Do branky nastupovali K. Eger a J. Svoboda, dále to byli Loukota, V. Čapek, Hubert, L. Svoboda, L. Bureš, Pleschinger, B. Šach, V. Grubauer, Meloun a Mareš, o němž diváci tvrdili, že byl výborným fotbalistou (mimo brankářského postu dokázal zahrát ne kterémkoliv místě), ale že byl ještě lepším hokejistou. K vyjmenovaným se řadili rovněž hokejoví dorostenci a žáci, pozdější hráči A-mužstva:J. Podlaha, L. Džavík, R. Seidl, Z. Jandač, F. Mašita, St. Stodola Vl., Jan Lehký, E. Šohaj, Holčák, Málek, Rodr a L. Pavlíček.
Na společné výroční konferenci oddílů kopané a ledního hokeje prosinci 1960 předal odstupující předseda Leopold Stošek, hlavní inženýr novoborských strojíren (stěhoval se co Adamova) štafetový kolík novému předsedovi Josefu Taislerovi.
  Závěr jara 1961 se Novému Boru plně vydařil. A-mužstvo se probojovalo z Okresního přeboru, kam ze šestého místa I. B třídy nepochopitelně spadlo reorganizací, do I. A třídy s náskokem pěti bodů před Duklou Zákupy, Béčko postoupilo ze II. třídy do Okresního přeboru, kde vystřídalo Áčko a velký úspěch slavil dorost pod vedením trenéra Míši Macháčka – postup do dorostenecké divize! Z 16 utkání patnáctkrát vyhrál  a jen jednou prohrál. Druhá Lokomotiva Liberec B, třetí Doksy a čtvrtý Slovan Liberec C zůstaly shodně o 12 bodů zpět! Rekordního výsledku dosáhli dorostenci s Frýdlantem, který rozdrtili 19 : 0. O brankovou žeň, se postarali Rodr 5, Šohaj 4, Jan Lehký a Holčák po 3, Málek 2 a Mašita 1.