Miroslav Borský vzpomíná, 41. část

V minulém pokračování  byla  popsána činnost B-mužtva a obou dorosteneckých družstev na podzim 1979.

A-žáci /trenér Jan Král, vedoucí Jaroslav Havlas/ hráli na  jaře Krajský  přebor, kde  obsadili  ve  skupině B druhé místo.  Na podzim 1979 byli po novém uspořádání  soutěží  zařazeni do I. A třídy.  Svou skupinu, kde hrálo šest družstev, vyhráli  bez  ztráty  jediného rodu.  Druhý Cvikov zůstal o  devět bodu zpět.  Rumburk rozstříleli venku 7 : 2, doma 7 : 1  a obdobně  dopadla Sosnová,  která na domácí půdě  prohrála 7   :  0.  Také  Cvikov doma  inkasoval 7   :   1.  Spanilá jízda pokračovala opět se Sosnovou 5 : 0.  Vzdorovala pouze Mimoň,  která prohrála  těsně  3  :  2.

Dne 21.srpna  porazili  Spartu Praha 2   :  1  vlastní  brankou hostů a brankou Kozúbka tři minuty před  koncem.  V přátelském utkání zdolali vysoko  Vagónku Česká Lípa A 8  :  0.  S účastníkem Krajského přeboru Varnsdorfem remizovali  2 : 2,   což byla  jediná,  ovšem nikoli mistrovská ztráta na podzim.  Nejlepším střelcem v roce  1979  byl Kuběj  s 36 góly.  V soutěži  o nejlepšího žáka v tomto roce  se umístili Rožeň – Libor Janatka – Stromecký. Do Krajského výběru byli nominováni  Pavlíček,   Z. Jandač,  L. Janatka,  Rožeň a Jiří Obrovský.

B-žáky, po  trenérovi Kamilu Gregorovi převzal Zdeněk Málek a Gregor  se ujal  C-žáků.   V novém ročníku na podzim 1979  jako nováček  skončili v Okresním přeboru o  12  účastnících na třetím místě. V tomto družstvu si  si  nejlépe  vedli na  jaře Petr Jandač – P. Gregor – Otto Kult,  na podzim Vl. Lauda – Radovanovič  – Mestek.  Vysokého  vítězství  dosáhli  proti  nejslabšímu družstvu Okresního  přeboru Dubici, kterou venku porazili  11   :   0.  V následujícím kole doma  proti  druhému Tatranu Jablonné  však prohráli 2 : 4. Vyvedl  se  jim ale  závěr podzimu,  kdy doma rozdrtili vedoucí Dubici 5   :  0 a uštědřili  jí  tak první  porážku v soutěži. V Severočeském  poháru,  hraném 17. listopadu v Novém Boru ve  dvou skupinách,   remizovali  s Dubou 1 : 1,     Lokomotivou Česká Lípa rovněž 1 : 1 a  postoupili  do druhého kola větším počtem nastřílených branek,  protože Dubá s Lokomotivou Česká Lípa hrála  rovněž nerozhodě, ale 0  :  0.

 C-žáci v předzhozím ročníku hráli  pod hlavičkou elévů ve  skupině B Krajského přeboru a umístili  se  na  prvním místě  lepším poměrem branek  před Vagonkou Česká Lípa.  Na podzim  1979  jako C-žáci  skončili  v Okresní   soutěži  na druhém místě  se  ztrátou jednoho bodu /pět družstev/ na Svor.

Dobré výkony podávali zejména Jindra Krause – Tomašič – Novotný. Na závěr podzimní sezóny jeli i s rodiči do Prahy, kde se utkali v předzápase ligového utkání Sparta – Bohemians se spartanskými elévy /l : 1/ a na památku se dali vyfotografovat s populárním Antonínem Panenkou. Oplatili tak pražským elévům návštěvu v srpnu kdy s nimi prohráli vysoko 0 : 7. Hosté však tenkrát přijeli s družstvem o rok starším a tato skutečnost se promítla i do průběhu utkání. Nejmladší zájemci o kopanou byli soustředěni v  přípravce pod vedením Standy Balíka. V soutěži hrála jen tři družstva, která sehrála na podzim 17 vzájemných zápasů. Z trojice Nový Bor – Vagónka Česká lípa -Kamenický Šenov nasbírali nejvíce bodů Novoborští /19/, Vagónka /14/ a poslední Kamenický Senov jen tři. Fotbalovou abecedu nejlépe zvládali Jiráček – Halášek /i jako střelec/ a Jeníček.
Dne 30. listopadu na Výroční členské schůzi předseda oddílu dpt./diplomovaný technik/ František Zbraněk s uspokojením konstatoval obhájení titulu „Vzorný oddíl I. stupně“ a získání 11 odznaků PPOV dorostenci, z nichž zlatý odznak obdržel Boes, stříbrný Adámek, Bareš, Bubla,Krause, Špányik a dalších pět bronzový. Kladně byla hodnocena činnost mládežnického střediska pod vedením Jana Krále se záměrem prohloubit spolupráci se školami, rodiči, Pionýrskou organizací a SSM. V plánu pro příští období bylo dokončení prací při rozvodu vody pro stříkání hrací plochy a přístupové cesty od pokladen k budově. Brigádnická činnost byla zaměřena na dobudování tréninkového hřiště. Vzpomenuto bylo dvou zemřelých členů; St. Wernera a K. Gebharda.
František Zbraněk se ve zprávě o činnosti netajil záměrem postoupit s A-mužstvem do divize. Připomněl, že stranické orgány, odborové organizace a závody na Českolipsku dokázaly velkou měrou podpořit Vagónku Česká Lípa při jejím postupu do Národní ligy a věřil, že by i představitelé města Nového Boru, závodní složky a podniky na Novoborsku v plné míře rovněž podpořily snahu oddílu kopané, aby se zde hrála divizní soutěž.  /Postup se  povedl  v soutěžním období  1981-82  a s  jednoročním výpadkem  trval  až do  roku 1990/