Miroslav Borský vzpomíná, 40. část

V 36. pokračování jsme konstatovali, že jedním z nejúspěšnějších období byl soutěžní ročník 1976-79 /3x první, 3x druzí, lx třetí, lx čtvrtí/.
 Ovšem i první polovina ročníku 1979-80 se řadí mezi ty nejúspěšnější: 4x první /Áčko, Béčko, A-žáci, přípravka/, lx druzí /C-žáci/, 2x  třetí /B-dorost, B-žáci/, lx šestí /A-dorost/.
  O A-mužštvu a jeho činnosti na podzim 1979 byla již řeč.
  Také B-mužstvo postihla v I. B třídě reorganizace, stejně jak tomu bylo u A-mužstva v Krajském přeboru. Místo šesti skupin po 14 účastnících bylo utvořeno osm skupin po 8 mužstvech s tím, že se soupeři utkali čtyřikrát. Finálová skupina, jak tomu bylo u Krajského přeboru, však utvořena nebyla. Béčko si vedlo velmi zdatně a svou skupinu C vyhrálo s náskokem dvou bodů před Mojžířem na ústecku. Výrazného vítězství dobylo v předposledním utkání na domácí půdě, kdy rozdrtilo třetí Kamenický Šenov 8 : 2 brankami Kubáta 3,  brankáře Kratka /obě z penalty/, Zborovskéno, Oliveriuse a Kohoutka. V 11. kole vyhrálo v Mikulášovicích 5:1. Střelcem mužstva se stal Oliverius s 22 brankami /mistrovských 10/, druhý Kubát jich dal 19, třetí Kohoutek 14. Na pátém místě figuroval brankář Kratěk s 8 góly za proměněné penalty. Všch 27 zápasů v roce 1979 sehráli Kratek a Bořil, Oliverius, Rudolf. Mužstvo doplnili Standa Polák ze Skalice, z vojny se vrátil Rudolf Horák a z A-mužstva byl uvolněn Zborovský. Aktivní činnosti zanechal Zdeněk Krámský, do Bukovan odešel Michel, Pokorný do Liberce /pendloval mezi Áčkem a Béčkem/, Kůrek nastoupil vojenskou základní službu. V soutěži o nejlepšího hráče roku 1979 bylo toto pořadí: Kratěk – Bořil – Kohoutek.
 Nováček Krajského přeboru A-dorost se připravoval na nový soutěžní ročník 1979-80 soustředěním, po kterém si dorostenci ověřili svoji formu dne 26. srpna na turnaji ve Cvikově, kde se střetli také s dorostenci z  KUS – ESG Pietschen, které rozdrtili 11 : 0 a ve finále porazili Rumburk 4 : 3. Dne 21. srpna bylo družstvo pozváno k přátelskému utkání do Heřmanic, kde měl mladší dorost Sparty Praha s trenérem Ing. Jarabinským letní soustředění. Nový Bor vyhrál 1:4a branky vstřelili Funke, Špányik, Boes a Bareš. Cílem pro podzimní kolo 1979 bylo umístění do čtvrtého místa a postup do finálové skupiny. Tento cíl však nevyšel a Šesté místo znamenalo připravit se v jarní části na boj o záchranu, neboť rovněž Krajský přebor dorostu byl rozdělen do dvou skupin po osmi.
Dobře si vedli dorostenci v Severočeskou poháru: nejprve rozdrtili Cvikov 9:0, poté vyhráli v Rumburku 2:0 a posléze porazili přesvědčivě Varnsdorf 7 : 3. Všechna vítězství byla dosažena na půdě soupeřů. Střelecky nejúspěšněji se prosadili Bareš s 38 brankami, Boes 34 /oba přišli ze Cvikova/ a Funkce 26. V mistrovské soutěži byli nejúspěšnější Bareš s 13 brankami, Funke 12 a Popelka 10. Všechna mistrovská utkání sehráli Funke 27, Havlas a Hegr 26. Přeřazeni do mužstva dospělých po dovršení dorosteneckého věku byli Pelech, Mertin a Boes. Přišli Bláha a Solík z Kamenického Šenova a Gálik z Jesenného. Nově se v dorostu objevil další Cvikovák Neumann. Nejlepšími hráči v roce 1979 byli ohodnoceni Jiří Bubla, brankář Roman Hegr a Petr Bareš.

—–

B-dorost obsadil v reorganizovaném Okresním přeboru při účasti 14 družstev /na jaře jich bylo pouze šest/ třetí místo za Lokomotivou Česká Lípa a Žandovem. Od vodoucího družstva ho dělilo šcot boá& a prohrál pouze jednou. Podzimní kolo však nebylo zcela ode¬hráno a poslední dvě kola byla přesunuta na jaro 1980. Nejlepší střeleckou mušku měl Kazan se 17 góly- Vyhodnocení nejlepších hrá¬čů vyznělo následovně: Jiří Pekař – Jan Král – Pavel Moravec.
Miroslav Borskv
FC JISKRA