Miroslav Borský vzpomíná, 39. část

 Po nešťastném závěru jarního kola 1979* kdy Novému Boru unikla divize I  ‚ o vlásek, se hledaly důvody, proč se tak stalo.
   Došlo se k závěru, že to zapříčinila hlavně dvě utkání: zbytečná ztráta bodá doma s líštím B  prohra v Doksech v předposledním utkání. Vedení se poučilo z chyba po rozboru stávající situace se připravovalo na další ročník 1979- 1980. Funkci vedoucího mužstva po Zdeňku Kunstovi /zaneprázdnění/převzal Miroslav Borský. Struktura nového uspořádání krajských mistrovských soutěží, týkající se rovněž Krajského přeboru, doznala značných změn. Byly vytvořeny dvě skupiny po osmi účastnících podle nejvýhodnějšího územního rozložení. Krajská sekce sledovala tímto uspořádáním v prvé řadě ekonomické úspory, aby soupeři ušetřili na výdajích ze cestovné.  Ovšem na druhé  straně měla soutěž  svoje negativní  stránky ,po stránce  sportovní.  Z obou skupin postupovala do finálové  skupiny po  podzimní  části  čtyři mužstva,  bojující  o  postup.
  Snahou všech mužstev bylo  zajistit  si  postup do  této  skupiny,   která zaručovala účast  i  v dalším ročníku Krajského  přeboru,  protože  z ní nikdo nesestupoval. Teoreticky kterékoliv mužstvo mohlo na  jaře prohrát všechna utkání  a přesto nesestupovalo  !  Horší to bylo ve  druhé  skupině,   ze které  sestupovala tři mužstva.  Dalším záporem byla i  skutečnost,   že  v některých případech narazila na  sebe mužstva v mistrovské soutěži  čtyřikrát  ! Např.  mužstva Nového Boru a Litoměřic  se  střetla dvakrát na podzim a protože  se  oba  soupeři  probojovali do  finálové  skupiny,  hrála proti  sobě  dvakrát  ještě  na  jaře.
  Ze  skončivšího ročníku 1978-79  vypadl Jablonec B,  který  postoupil do divize a tři  „Béčka“  sestoupila do I.A třídy:   Chomutov,   Ústí B  a Most.  Po doplnění  obou  skupin  osmičlenných  skupin postupujícími mužstvy z I.A třídy vypadalo obsazení následovně: Skupina A:   Šluknov,  Litoměřice,  Rovy Bor,  Doksy,  Rumburk,   Velké Hamry, Kejnice,   Liberec B.  Skupina 3:  Louny,  Brňany,   Neštěmice,  Dubí,  Bílina, Lovosice,  Kadaň,  Meziboří.
 Na jaře  se  začínalo v obou  skupinách od nuly,   čili  žádné  výsledky vzájemných utkání  z  podzimu se  nezapočítávaly. V prvních třech přípravných utkáních  se  v sestavě Nového Boru objevili  také  dva Jugoslávci Dorič a áubat.  Nevedli  si  špatně,   ale nakonec i z  jejich startu v mistrovské  soutěži  sešlo  z  pracovních důvodů. Mužstvo  z  jara doznalo  značných  změn:  kádr se v té  době  skládal až na .čtyři Boráky z hráčů,  dojíždějících  z  Litoměřic /pět/,  Varnsdorfu /dva/, íeské  Lípy /dva/,  Korní  Police /jeden/,   Kamenického  Senová /jeden/, Sloupu /jeden/ a Hamru na Jezeře /jeden/-
  Do nového soutěžního ročníku už nenastoupili hostující  vojáci  z VTJ Litoměřice brankář Jaššo,   záložník Vítek a útočník Sabo a  v půli  září   ještě  obránce Rovek.  V říjnu odešla  jedna  ze  zadních opor,   stopér Vlasta Gabriel  zpět do Varnsdorfu.   Ale  z vojny se vrátil do  obrany Jirka Novotný a útočník Karel Kubeš  ze  Sloupu,  kam odešel v dubnu 1976. Zájem byl  též o útočníka Jirku Penčeva ze Cviková,   ten však nebyl uvolněn.  Bor  si  od počátku nevedl špatně  a  po  sedmi kolech,  kdy ani  jednou neprohrál,   se v denním tisku ocitla věta:   „Kdo  porazí Jiskru ?“ TJ úspěšná série  pokračovala nadále.   V 10.kole ve  Šluknově /O   :  0/ podal vynikající  výkon brankář Loukota.   Až ve  12.kole přišla první porážka v liberci,   ale  stála za to   !  Do  té  doby inkasovali  Novoborští  pouze  čtyři  góly,   jenže  Liberecké Béčko  jim uštědřilo v jednom zápase  pět branek/5:1/.   Podzimní  skupinu však Nový Bor bez  problémů  vyhrál  s  jedinou porážkou, ale  se  sedmi plichtami.  Do  jarní finálové  skupiny se  probojovaly  ještě Hejnice,  Velké Hamry a Litomřice  Z  druhé  skupiny postoupilo Dubí u Teplic,   Bílina,  Brňany a Meziboří.
  V srpnu se  utkalo v Riese /bývalá NDR/ a  družebním partnerem,BSG  Aufbau a  zápas  bohatý na branky vyhrá¬li  domácí 6:3.Dne  1.prosince  si  pozvalo A-mužstvo Vagónku Česká Lípa,   se kterou prohrálo  těsně  2:3. Branky za hosty dali  Sekera,  Juřina a ing.Hendrych,   za domácí Boes a M.Zajpt.
  V sestavě  České Lípy  chyběli  Vápeník,  Kurucz,   Štěpánek a Strnad.   Ze  sestavy:  Martínek – Soukup, Juřina,  Kubáň,  Urdzik –  Sekera,  Kouřil,   Rusinko , ing.Hendrych,  Pinter.   Vlk postupně  přešli  do Nového Boru brankář Martínek,  Kubáň,  Urdzik,   Sekera,  Rusinko,   Pinter,   Kuruzc,  Kouřil  a Štěpánek  !
 Nejúspěšnějšími  střelci  Nového Boru v roce  1979 /v mistrovských a ostatních utkáních/ byli  Cmunt,  M.Zajpt a Kubeš,   všechna mistrovská utkání sehráli Vobecký a Cmunt,   o  dvě méně Hromádka a M.Zajpt. Nejlepšími hráči  v tomto  roce  byli vyhodnoceni Jiří Hromádka – Zdeněk Cmunt  a Josef Vobecký – Vlastimil Gabriel.