Miroslav Borský vzpomíná, 36. část

Soutěžní období  podzim 1976  –  jaro  1979:   do té  doby nejúspěšnější  sezona oddílu kopané:  3x první,   3x  druzí,   1x  třetí,  1x čtvrtí !

A-dorost:  postup do Krajského  přeboru
A-mužstvo:  druhé místo v Krajském přeboru za Jabloncem B.  Při  stejném počtu bodů rozhodly pouhé  čtyři  branky.
B-mužstvo:   v I.A třídě  třetí, pouhý bod  za postupující  Českou Kamenicí.
B-dorost:  v Okresní  soutěži  první místo.
A-žáci:  v Krajském přeboru druhé  místo  za Českou Lípou.
B-žáci: postup z Okresní  soutěže  do Okresního  přeboru.
Elévové:  v Krajské  soutěži  první  lepším brankovým poměrem před Vagónkou Česká Lípa.
Za úspěchy ostatních  zůstali  pouze mladší  žáci  v Okresní  soutěži, ze  čtyř družstev skončili  poslední.
A-mužstvo  absolvovalo ve  dnech 9. – l4.února, soustředění v Maxově  u Sloupu  pod  vedením trenéra Ludvíka Hodonského,   vedoucího mužstva Zdenka Kunsta  a předsedy oddílové  trenérské  komise Mir. Borského.  Ke  stabilnímu kádru z podzimu přibylo  levé křídlo  František Pokorný  z UD Harar, který  později  přešel do  Slovanu Liberec.
  Áčko bylo přihlášeno ve  dvou zimních  turnajích:„Mimoňském“  /první místo/ a „Benešovském“,   ve kterém se   střídalo  s Béčkem,   které  odehrálo více utkání //prohrálo až ve  finále/.  K některým zápasům zajíždělo  přímo  ze  soustředění.  Do zahájení jarního  kola sehrálo 15  přípravných utkání  se  střídavýmy výsledky,   nechyběly ani  ligové  týmy Děčín  1:2,  Ústí  1:6,  Jablonec  1 : 4.  Nepříjemná byla prohra doma  s Jílovým 3   :  9,   naopak se  sa cenila poměrně nízká prohra  čtyři  dny před  zahájením mistrovských utkání  s Jabloncem, které komentoval závěrem  trenér Vlastimil  Chobot slovy:   „Pro nás  to byla příprava s  velmi  dobrým soupeřem“.  Obdivuhodný výkon v tomto  zápase podal  ve  středové  řadě  střelec  jediné  branky Jarda Votava.   Čelo  tabulky v Krajském přeboru bylo před  zahájením  jarního kola nabité:  Jaolonec  B 18  bodů,  Hejnice  18,  Nový Bor 16,   Neštěmice  16,  Velké Hamry 16, Chomutov B 16.
  Před  17. kolem byl  Bor třetí  se  ztrátou  tří bodů na Béčko Jablonce,  kam zajížděl  14.dubna.   Byl  to  jeden  z  tzv. klíčových  zápasů, který Bor vyhrál 0:2.  Branky vstřelili  Gašo a Sabol.   Ale hned  příští týden  se  dostavilo  zklamání:   prohra na domácí  půdě  s Litoměřicemi  0:1. V dalším kole  zajížděl Bor do Hejnic,   který  se mezitím probojovaly do čela s  obávaným střelcem Pomeislem.Domácí se ujali vedení 1 : 0 a do 65. minuty, nenechaly soupeře dýchat. Druhý gól visel ve vzduchu. Ale v 68. minutě zahráli rukou a penaltu proměnil Vobecký v konečný stav 1 : 1. V 21. kole čekal na Nový Bor Chomutov B. V 61. minutě se kopala penalta za sražení Cmunta. Vobecký s Kropáčkem se domlouvali, „kdo na ni půjde“, ale ke zděšení Borských fandů poslal Kropáček míč nad břevno! Vše rozřešil  osm minut před koncem střídající Burda, který v  89. minutě vstřelil vítězný gól ! Ve 22. kole hostil Bor předposlední Ústí B a diváci se dočkali zklamání. Přestože domácí vedli brankami Mir. Zajpta a Cmunta 1  : 0, hosté vyrovnali a v 67.minutě stačilo málo k tomu, aby si odvezli oba body.
  Dvě kola před koncem se ocitl Nový Bor v čele tabulky s náskokem jednoho bodu. Čekaly ho ještě venku desáté Doksy, ohrožené sestupem a doma osmý Liberec B. Dokské hřiště zažilo invazi: z dobrých 500 diváků bylo odhadem 300 z Nového Boru a České lípy. V 65. minutě vyloučil rozhodčí domácím Pelcmana a dvě minuty před závěrem přišla krutá skutečnost: Osm minut před Koncem nastoupil na hřiště dokský Kopecký, který v 88. minutě po taktické chybě zadáků bombou pod břevno rozhodl utkání !
 Pamětníkům připomeneme dokskou sestavu: J. Bačkovski – Pelcman, Baňkovski Jar., Sehák, Blažejovský /zkoušel také Štěstí v ligovém Jablonci/ – Baňkovski Jiří, Líbal, Slovák – Švec, Barcal /Kopecký/ Záruba. Byla to éra sourozenců Baňkovskich: Josef v brance, Jaroslav vynikající stopér a kanonýr Jirka. Tato sestava zmařila soupeři v hodině dvanácté snahu dostat se do divize. Jak se ukázalo, stačil i nerozhodný výsledek ! A kdyby se již tenkrát přihlíželo k vzájemným utkáním, byl by Nový Bor postoupil, protože doma remizoval 0:0 a venku vyhrál 0 : 2. V posledním utkání doma porazil Liberec B 4 : 0, ale o postupu Jablonce B rozhodly čtyři góly