Miroslav Borský vzpomíná, 34. část

Sestava A-mužstva na podzim 1978 se stabilizovala vesměs z těchto hráčů: Jašo – Zahrádka, Gabriel, Hromádka, Vobecký – Gašo, Vítek, Burda – M. Zajpt, Sabol, Jar .Kropáček, a dále Jiří Ducháček, Jiří Valdman, Novák a Zborovský. Závěrem roku byli vyhodnoceni jako nejlepší Vlast. Gabriel – Jar. Zahrádka – Fr. Burda.

 Přes výrazné zlepšení hry v jarním kole nevypadala situace před zahájením nového ročníku 1978-79 nijak růžově. Kádr se zúžil o střelce Jardu Kohoutka /bytová výstavba/, Honzu Šturmu /technický přestup do Vagónky Česká Lípa/ a Zdeňka Melichara /vleklé zranění a později přestup do Skalice/. V hodině dvanácté se rozjasnilo díky pochopení funkcionářů VTJ Litoměřice, jmenovitě pplk. Rady. Mužstvo bylo nečekaně odvoláno ze soutěže, přestože skončilo v Krajském přeboru čtvrté a do Nového Boru byli uvolněni na hostování brankář Jašo, obránce Novák, útočník Sabol a ke konci roku Zdeněk Cmunt, nevelký postavou, ale po odchodu do civilu patřil k nejlepším středovým hráčům ligového Liberce.
  Z divizní Vagónky Česká Lípa byl získán zkušený stoper Jiří Hromádka, který vytvořil s Vlastou Gabrielem perfektní dvojici a po podzimním kole při zlepšeném výkonu ostatních hráčů se dostavil nečekaný výsledek: skončilo na 3. místě s nejlepší obranou (pouze osm obdržených branek, vedoucí Jablonec inkasoval o čtyři branky více a druhé Hejnice o devět). Na tyto dva soupeře ztrácel dva body. Nový Bor plných 10 kol neokusil hořkost porážky. Přemožitele našel až v 11. kole v Neštěmicích (0 : 1) a v posledním kole v Liberci, kde podlehl Béčku 1 : 2. Na postup v jarním kole 1979 si brousilo zuby šest účastníků:  Jablonec B 18 bodů, Hejnice 18, Nový Bor 16, Neštěmice 16, Velké Hamry 16, Chomutov B 15.
B-mužstvo se v červenci zúčastnilo letního turnaje ve Velkém Grunově. Dvě remízy však na obhájení loňského prvenství nestačily. V I.B třídě obsadilo páté místo se ztrátou dvou bodů na vedoucí Mimoň a Českou Kamenici. V prvním utkání porazilo Českou Lípu B 4 : 0. Cílem Béčka bylo umístění mezi prvními šesti, protože toto umístění po skončení soutěžního ročníku znamenalo po připravované reorganizaci soutěží v Severočeském kraji další účast v I. B třídě. A tak se z jara čekal urputný boj.
Mužstvo se opíralo o spolehlivé těk – Bořil – Šrůta. Přestup zpět!do Kamenického Šenova ohlásil Rudolf Reichelt, jedna z opor v minulých ročnících, Strižko do Ilavy a brankář Dubský do Skalice* A“
Do dorostu, který skončil v předcházejícím ročníku I.A třídy pátý, přišel Bareš ze Cvikova, Špányik z Kdyně (dnes rozhodčí), Zetek z Lokomotivy Česká Lípa a ze žáků Evžen Hrubý, Roman Funke, Libor Zajpt a Zbyšek Kazan. Vhodné posily a dobrá parta byly odrazovým můstkem k velmi dobré výkonnosti. Vedoucí místo s náskokem čtyř bodů pře Libercem B bylo výsledkem cílevědomé práce trenéra Ing. Marečka a zdravého sebevědomí kolektivu. Nejlepší utkání sehrál dorost v Liberci, kde porazil největšího konkurenta Slovan B 2  : 0, dále v Desné (3 : 0), naopak slabý výkon podal v Mimoni a doma s třetím Vescem, i když tyto zápasy rovněž vyhrál. První místo s 25 body bez jediné porážky s jednou remízou (ve Velkých Hamrech 1 : 1) s vynikajícím poměrem branek 42 : 3 dávaly reálnou naději na postup do Krajského přeboru. Střelecky se prosazovali Boes, Funke a Mikoláš. Všechna utkání sehráli Mertin a Boes, Davídek o jedno méně. Do RH Strašnice odešel Nádvorník.
  Devátého ročníku Memoriálu A. Ruckla a L. Jeriče se zúčastnilo sedm družstev. Ve finále podlehli domácí ligovému dorostu Vagónky Česká Lípa 2 : 5. V srpnu se střetli s mladším dorostem pražské Sparty a vyhráli 3 : 2. Co do výkonnosti byli nejlepší Boes – Mertin – Pelech.

B-dorost, k jehož ustavení došlo na podzim 1978 s trenérem Antonínem Davídkem, který přešel od B-žáků a vedoucím Josefem Zajptem, tvořilo kádr družstva z počátku pět hráčů z A-dorostu a osm bývalých žáků. Toto složení nevzbuzovalo přílišný optimismus a v podzimním kole se umístnil v Okresním přeboru skupina C s pěti účastníky na konci tabul¬ky s jedním bodem za nerozhodný.výsledek s předposledními Zákupy. Sna¬hou vedení ovšem bylo toto družstvo udržet v činnosti, protože se jed¬nalo o možnost doplňovat v budoucnu A-družstvo.
výkony brankáře Kraíka, dále Bořila, Zbraňka, Šrůty, Oliveriuse, Krámského a Koláře a z nich také vyšli tři nejlépe vyhodnocení‘: Kra-