Miroslav Borský vzpomíná, 33. část

V minulém pokračování jsme se seznámili s činností A a B-mužstva na jaře 1978 (soutěžní období 1977-78).

Zbývají ještě čtyři mládežnická družstva z nichž dorost, A a B-žáci se zapojili do soutěže o „Vzorný mládežnický kolektiv“.
  A-dorost /trenér ing. Karel Mareček, vedoucí Josef Majer/ nastupoval do jarního kola I.A třídy se ztrátou 8 bodů na Severotuk Ústí n. I.abem a tento bodový rozdíl nedával naději na zasáhnutí do bojů o postup. Proto trenér ing. Mareček začal zcela správně formovat a připravovat družstvo během jara již na nový ročník 1978-79. Ale přesto chtěl dosáhnout alespoň pátého místa,  jak tomu bylo po podzimní‘ části 1977.
V 19. kole byl po prohře doma s vedoucím Severotukem Ústí 1 : 3 ještě na 7. místě, ale po remíze 0 : 0 v Trmicích, výhře s Děčínem B 4 : 0 a v Mikulášovicích 3 : 2 se dotáhl na páté místo. Prohra doma s Lovosicemi 0 : 2, v Krupce 2:3 a remíza doma s Povrly 0 : 0 ho opět srazila na sedmé místo. Avšak vítězství v posledním kole v Dubí 4 : 1, které nakonec sestoupilo,  si přece jen zajistil konečné páté místo. Cíl byl tedy splněn. Vítěz Severotuk Ústí utekl druhému Štětí o devět bodů. Dne 17. května byl dorost pověřen reprezentací okresu Česká Lípa proti okresu Mladá Boleslav. Utkání, hrané v Mnichově Hradišti skončilo vítězstvím Mladé Boleslavi 1 : 2, střelec jediného gólu byl Roman Funke. Sestava Nového Boru: Heger – Davídek, Kůrek, Bubla -Špaček /Beneš/, Pelech, Boes, Kraus /Mik. Macháček/ – Adámek /Nádvorník/, Mertin, Mikoláš.
V tradičním IX. ročníku Memoriálu A. Ruckla a L. Jeriče obsadil druhé místo. Hrálo se ve dvou skupinách a ve finále podlehl ligovému dorostu Vagónky Česká Lípa 2:5.
 
 A-žáci /trenér Jan Král, vedoucí Jaroslav Havlas/ skončili v jarním kole Krajského přeboru druhé za Varnsdorfem. V boji o konečné druhé místo porazili Cvikov na jeho hřišti 3 : 2 dvěma brankami Funkeho a Krále. Nezůstali tedy za Áčkem a Béčkem dospělých, jakož i dorostem zpět a podařilo se jim stálého sousedního rivala rovněž porazit.
Krajský přebor skupina B měl jen pět družstev a každé se utkalo se svými soupeři čtyřikrát, takže sehrálo v soutěžním období celkem 16 zápasů.
Pěkného úspěchu dosáhli v Severočeském poháru. Do Hrádku n. N. se sjelo osm družstev, která byla rozdělena do dvou skupin. V jedné skupině byl Liberec B, Mimoň, Hrádek n. N. a Nový Bor, který porazil Mimoň a Hrádek shodně 4:0 a Liberec B 1 : 0.
Ve finále se utkali s vítězem druhé skupiny Cvikovem s výsledkem 0 : 0 /pokutové kopy 6 : 4/ a poprvé v historii postoupili do semifinále. Dál se už ale nedostali. Soupeři SU Teplice, Litoměřice a Loko Kadaň byli nad jejich síly. V květnu v meziokresním utkání Mladá Boleslav – Česká Lípa byli pověřeni reprezentovat Českolipský okres. Mladoboleslavský okres zastupovali žáci Mnichova Hradiště a Luštěnic. Zápas skončil 1:1. Vedoucí branku dal Funke a žáci Nového Boru nastoupili v sestavě: Hrubý – Jerič,  L. Zajpt, Kazan, Novák – Mareček, Manhart /Kuběj/, Rožeň, Pavlíček – Král, Funke, Jandač. Rožeň to dotáhl až na ligového hráče LIAZ Jablonec.
 B-žáci /trenér Ant. Davídek/ obsadili po podzimu 1977 v Okresním přeboru osmé místo. Na jaře 1978 se o jedno místo pohoršili a s dalšími třemi družstvy sestoupili do Okresní soutěže.
C-žáci se v Okresní soutěži mladších žáků /hrála jen čtyři družstva/ umístili po podzimní části 1977 první lepším brankovým poměrem při stejném počtu bodů před Kamenickým Senovém. Na jaře 1978 skončila tato čtyři družstva na stejných místech, rozdíl byl pouze v tom, že Nový Bor vyhrál před Kamenickým Šenovem s odstupem 10 bodů.
V Okresním finále se utkali s ÚD Hamr. V prvním zápase prohráli 1 : 3 a protože v odvetě vyhráli jen 5:4, stali se celkovým vítězem žáci z UD Hamr.