Miroslav Borský vzpomíná, 32. část

V roce 1978 převzal funkcionářský aktiv záštitu, resp. organizaci mezitřídňího turnaje kopané v rámci Pionýrské olympiády.

   Tato spolupráce umožnila fotbalovému oddílu vytipovat talentované chlapce a jejich zapojení do žákovských družstev. Na druhé straně úkolem výkonnostního střediska mládeže, vedeného Janem Králem, dotovaného OV ČSTV v České lípě, bylo vyhledávání a soustřeďování nejlepších žáků a dorostenců z obvodu Nový Bor – Kamenický Šenov – Cvikov a připravovat je kvalifikovanými trenéry pro uplatnění ve vyšších soutěžích. Obdobné středisko měla ještě Česká lípa a Doksy. Pro zdravotnickou práci v oddíle byl z počátku získán MUDr. Zdeněk Bubla. Po něm tuto funkci oddílového lékaře převzal na podstatně delší dobu MUDr. Karel Hes. Byly tak vytvořeny lepší podmínky pro zdravotnickou prevenci.
  Před jarním kolem figurovalo A-mužstvo (trenér Ludvík Hodonský, vedoucí Zdeněk Kunst) v Krajském přeboru na 10. místě s 11 body a od posledního Slavoje Litoměřice jej dělily pouhé dva body. Cílem jara proto bylo odpoutat se z pásma sestupu. Přes tvrdou zimní přípravu a soustředění- v rekreačním středisku „Úklid Praha“ v nedalekém Maxově u Sloupu ve dnech 13.1. až 3.2. dosažené výsledky se slabšími soupeři (3 výhry, 2 plichty a 4 porážky) nevzbuzovaly přílišný optimismus. Ale mistrovská utkání kupodivu vyzněla zcela jinak a výsledkem bylo šesté místo.
V lednu odešel Milan Opava do Kopist. Jedním z přípravných zápasů bylo utkání s tehdy populárním mužstvem „Cosmos“ Nový Bor, jehož zakladateli byli Josef Nečas (bývalý vedoucí hotelu Merkur v České Lípě), Ivo Lauda (do nedávná člen výboru oddílu kopané) a Jiří Los (optik, který se později přestěhoval do Prahy). Toto mužstvo neregistrovaných, v jehož řadách nastoupili i někteří bývalí hráči Nového Boru, např. Emil Šohaj,  Robert Seidl, Zdeněk Hořčička a Zdeněk Málek se přes vysokou porážku 7 : 0 ukázalo být dobrým sparingpartnerem a vydrželo vzdorovat celý poločas (1 : 0). Ve druhé půli se však přece jen projevila větší trénovanost Áčka.
  Soustředění se zúčastnila rovněž „mladá směna“ Oliverius, M. Zajpt, Zborovský, A. Kubát, Vobecký a Votava.  Cosmos sehrál rovněž utkání s naším dorostem v únoru a vyhrál 2 : 3. V Severočeském poháru porazil Nový Bor Vilémov 3:1, ale vypadl po porážce 3 : 1 ve Šluknově, kam mužstvo odjelo v neúplném složení.
V prvním jarním mistrovském utkání doma proti Doksům vyhrálo vlastní brankou hostů.
Dobře zahráli novoborští v 17. kole proti druhému mužstvu v tabulce Liberci B, který porazili 6 : 2 třemi brankami Jirky Ducháčka,  dvakrát byl úspěšný Kohoutek,  jednou Burda. Nepříjemná byla prohra v 19.  kole doma s poslední VTJ Litoměřice 0:4. Vojáci se tímto vítězstvím „chytili'“ a doškrábali se až na čtvrté místo. Nedařilo se také venku ve 24. kole v Meziboří s předposledním mužstvem, kde rovněž prohráli stejným výsledkem. Postupujícím do divize se stalo Štětí. Pouze dvakrát v tomto ročníku prohrálo a druhé Velké Hamry nechalo za sebou o 14 bodů.

B-mužstvo vedla v roce 1978 trojice:trenér Eda Ziml, asistent Arnošt Lossl a vedoucí Slavomír Dufek. Béčko ze 13 jarních utkání pouze třikrát prohrálo a obsadilo páté místo. V zimním turnaji v Zákupech, kam se sjelo 6 mužstev, ztratilo pouze dva body za dva nerozhodné výsledky a turnaj vyhrálo. Porazilo např.Kamenici u Zákup 6:0a pokračovalo v tradici co se týče vzájemných duelů Nový Bor A – Cvikov A, kdy vesměs úspěšnější byl Nový Bor. V zimním Zákupském turnaji remizovalo s Áčkem Cviková 2:2a dařilo se mu i v mistrovské soutěži v 21.kole, kdy vyhrálo ve Cvikově 0 : 1 vlastní brankou domácích. Ve 23.kole v dalším derbyutkání venku s Vagónkou Česká Lípa B remizovalo 2 : 2 brankami Koláře a Oliveriuse. Přes kolísavé výsledky skončilo po jarním kole v soutěžním období 1977-70 na pátém místě. Edvard Ziml ukončil po jarním kole svoji dlouholetou úspěšnou činnost. Trénoval žáky,dorost a půl roku A-mužstvo, které se v roce 1969 pod jeho vedením vrátilo zpět do I.A třídy. Nejvíce času však věnoval Béčku, které vytáhl ze III.třídy přes Okresní přebor do I.B.třídy.

 Mužstvo převzal v příštím ročníku bývalý hráč tohoto celku /předtím hrál dlouho za A-mužstvo/Petr Jankovič.