Miroslav Borský vzpomíná, 31. část

Soutěžní období – podzim 1977: A-mužstvo, hrající Krajský přebor, se ve 13 utkáních trefilo do černého jen 7x a mělo společné s posledním Slavojem Litoměřice nejhorší střeleckou bilanci.

  Skončilo sice na 10. místě, ale od posledního ho dělily jen dva body. Vedoucího mužstva převzal po Fr. Suchánkovi Zdeněk Kunst. V 9. kole porazil Bor Kadaň 1:0. Střelcem branky byl František Zbraněk a kuriozitou bylo,  že se trefil „rybičkou“ po sedmi letech! Předtím naposledy v I.A třídě dal Železnému Brodu branku kolenem. Dlužno ovšem podotknout, že hrával v útoku ojediněle, ponejvíce se pohyboval v záloze nebo obraně. V září sehrálo mužstvo přátelské utkání s vojenskou XI. Hradčany u Mimoně a vysoko vyhrálo 9:2. V říjnu si vyzkoušelo hru pod umělým osvětlením v Jílovém a utkání skončilo 3:3. Na podzim přišel z Varnsdorfu stoper Vlasta Gabriel, z České Lípy obránce Jaroslav Zahrádka, Kamenický Šenov uvolnil Františka Burdu a z Horní Police přišel Jaroslav Votava, jehož otec hrával za Českou Lípu. Nejlepšími hráči za rok 1977 byli vyhodnoceni Kohoutek – Jirka Ducháček – Bořil a Opava.
 B-mužstvo se v letním turnaji S. Kadaně ve Velkém Grunově utkalo s dvěma dalšími soupeři: Velký Grunov porazilo 3 :2 a Mimoň 5  : 2. Za nepřítomného brankáře Dubského nastoupil 48 letý Arnošt Lossl, bývalý brankář Áčka a dokázal, že stále ještě chytat nezapomněl. V mistrovských zápasech prohrálo Bečko pouze v 6. kole s pozdějším vítězem Rumburkem 0:2. Byla to jediná porážka doma v podzimní části. V osmém kole porazilo Cvikov A brankou Kubáta. Na tohoto soupeře, který byl v té době v čele I.B třídy, dokázalo v poslední době vždy zahrát. Porazilo ho nejen na podzim, ale k i na jaře 3:1 a v předcházejícím ročníku opět doma 1 : 0. Z kolektivu se vrátil po jarním kole Standa Polák do Skalice a Mazák do Kamenického Šenova, ale z vojny se vrátil Oliverius s Vobeckým a Zajptem. kteří mužstvo výrazně posílili. Nejlepší hráči roku 1977: Jiří Šrůta – Zdeněk Krámský – Ruda Reichelt.
Dorost přes značné omlazení vybojoval v I.A třídě pěkné páté místo když doma ztratil pouze jeden bod. Ale v zahajovacím utkání prohrál v Doksech 1:5, kde překvapivě v minulém ročníku vyhrál 5:0. Lépe dopadl ve druhém kole, když doma porazil Štětí 6 : 2 brankami Mertina 3, Mikoláše, Beneše a L. Hlouška, který opět jako již v minulém ročníku podával ve středové řadě výborný výkon.
V Severočeském poháru vyhrál v listopadu ve Velkém Grunově 3 : 0, ale další utkání doma s Vagónkou Česká Lípa stejným poměrem prohrál. Co do vyhodnocení nejlepších hráčů za rok 1977 dopadli nejlépe V. Mikoláš (rovněž nejlepší střelec), Beneš a Hegr.
Starší žáci, kteří se vrátili zpět do Krajského přeboru, obsadili čtvrté místo. V prvním utkání nového ročníku vyhráli ve Šluknově 6 : 1 třemi brankami střelecky disponovaného Romana Funkeho, který se stal daleko nejlepším střelcem družstva v mistrovských utkáních s 33 góly, další dvě branky dal Jandač, jedna byla vlastní. Prohra s Varnsdorfem 1 : 2 na domácí půdě byla první po 18 měsících, nepříjemný byl debakl v listopadu v České Lípě 0:7. Nejlepší výkonnost v tomto roce prokázali Král – Funke – Libor Zajpt.
B-žáci, kteří postoupili z Okresní soutěže do Okresního přeboru, se. po podzimní části umístili jako osmí.
C-žáci obsadili v minulém soutěžním období v Okresním přeboru mladších žáků skupina A první místo. Stejně tak si vedli i na podzim. Dosáhli stejných 25 bodů jako druhý Kamenický Šenov, ale měli lepší brankový poměr. Se značným odstupem zůstali na třetím a čtvrtém místě Vagónka Česká Lípa a Bukovany. Ovšem tato dvě družstva nesehrála všechna utkání, která byla přesunuta na jaro 1978.

V tomto roce dokočili hráči A a B-mužstva discipliny odznaku zdatnosti. Nejlépe si vedl Jarda Kohoutek, který jako jediný splnil limit k získání stříbrného odznaku, ostatní získali odznak bronzový. Na zlatý nedosáhl nikdo.
V průběhu funkcionářského období zanechal činnosti Václav Pára, tajemník MěNV. Kooptováni byli Slavomír Dufek /vedoucí dorostu/, František Svoboda /matrikář/, Josef Majer a Petr Schowald, který zajišťoval tisk Zpravodaje, vydávaného při každém mistrovském utkání A-mužstva. Diváci v něm byli informováni o historii fotbalového oddílu.

  V současnosti vydávaný Zpravodaj přináší zprávy o činnosti fotbalového klubu. Výstavba spodního hřiště nebyla stále ještě dokončena, přestože členové výboru a hráči všech kategorií odpracovali 1.255 brigádnických hodin, nepočítaje v to další nemalý počet hodin, odpracovaný dalšími členy oddílu a příznivci kopané, takže hrací plocha, tolik potřebná k další činnosti, nebyla ještě provozu schopná.