Miroslav Borský vzpomíná, 25. část

V roce 1975 se výbor oddílu kopané skládal včetně trenérů z 24 členů, jejichž úkolem bylo zajišťovat sportovní činnost, společensko-kulturní činnost a pomocí dobrovolných pracovních brigád vylepšovat prostředí v areálu stadiónu. V tomto počtu funkcionářů je započítána i kooptace v průběhu roku Václava Nováka, Ratka Nastiče jako vedoucího starších žáků a Jirky Kortuse jako trenéra dorostu. Byli vyškoleni čtyři noví trenéři IV. třídy: Jan Král, Ljuba Stanojkovič, Jaroslav Kratěk a Jiří Kortus. Všichni hráči soutěžili od srpna o získání Tyršova odznaku zdatnosti.
 Oddíl se aktivně zapojil při organizování průjezdu závodu Míru, závodu Bohemia a při Velké ceně hodu diskem při sportovním odpoledni. Ve druhém pololetí byla zahájena brigádnická činnost při odvodňovacích pracích na spodním hřišti.
Díky pochopení Hlavního výboru Jiskry bylo možné uskutečnit první řádné zimní soustředění v Desné ve dnech 26. 1. až 1. 2. tedy po devatenácti letech, kdy hráči A-mužstva absolvovali tzv. soustředění před utkáním se Cvikovém ve Světlé p. Luží ve dnech 26. 5. až 27. 5. 56 (bližší podrobnosti jsou uvedeny v 6.pokračování). Všichni zúčastnění si museli vedle týdenní dovolené zaplatit ještě i část úhrad. Toto náročné soustředění se konalo ve výborných podmínkách, ať už šlo o tréninkové možnosti, ubytování či stravování. K dobré pohodě přispíval i bezvadný obsluhující personál: vedoucí p. Karjagan, číšník, kuchař a jeho pomocnice. Po splnění plánovaného programu odjelo mužstvo přímo do České Lípy na zimní turnaj Lokomotivy a hned v úvodním utkání porazilo favorizovaný celek SZ Česká Lípa  3 : 1. Turnaj nakonec vyhrálo a obhájilo tak předcházející prvenství. O vítězi rozhodla při stejném počtu bodů jediná branka. Nový Bor měl skóre   10 : 2, SZ Česká Lípa A 10 : 3. Před zahájením jarního kola si Bor zajel do Doks proti diviznímu soupeři a prohrál  4 : 2. Méně se mužstvu dařilo v mistrovské soutěži, ale přesto skončilo v ročníku 1974-75 páté, tedy podle plánu. Rozhodlo poslední utkání v Železném Brodě. V 65. minutě nastoupil na pravém křídle druhý brankář Vosláček, v 71. minutě přehodil brankáře domácích a Bor přece jen vyhrál  3 : 2. Vítěz I.A třídy Liberec B zvítězil naprosto suverénně, druhému Benešovu n. Pl. „utekl“ o 9 bodů, prohrál na jaře jediné utkání s námi a ke všemu ještě na jeho hřišti   1 : 0. Pokutový kop za sražení Kubeše proměnil Ivan Kadaně. Nedařilo se v Českém poháru, vyřadil nás Prysk  1 : 3. Mužstvo posílil Oldřich Ducháček ze SZ Česká Lípa, brankář Vinduška z Lokomotivy Česká Lípa a Jiří Novotný z Blíževedel. Do Varnsdorfu byl uvolněn Aleš Zborovský a do Sosnové František Rodr.
Béčko se na jarní kolo připravovalo opět na zimním turnaji ve Velkém Grunově a netajilo se úmyslem zaútočit z druhého místa na vedoucí Dubici.  Tříleté úsilí o postup do I.B třídy bylo nakonec pod trenérem Edvardem Zimlem a vedoucím mužstva Vladimírem Šimůnkem korunováno významným úspěchem: vedle A-mužstva a dorostu, kteří již byli účastníky krajských soutěží, k nim přibylo i B-mužstvo!

Když bylo jasné, že A-mužstvo do bojů o postup o postup do Krajského přeboru v ročníku 1974-75
f     Procházku
již nezasáhne, podřídil výbor vše ke splnění tohoto cíle \ uvolnil z Ačka Procoaku s Moudrým a Béčko vyhrálo Okresní přebor se čtyřbodovým náskokem. Trenéru Zimlovi se tak splnil jeho velký sen. Trénoval dorost od roku 1964 a Béčko převzal v roce 1971, kdy startovalo ve lil.třídě. Mezi¬tím působil na jaře 19&9 u A-mužstva a postoupil s ním do I.A třídy. Setrval u něj ještě na pod¬zim téhož roku, avšak po zklamání z devátého místa se funkce vzdal a věnoval se opět Béčku.
O tento velmi cenný úspěch B-mužstva se zasloužili brankáři Kratěk, Kamil Gregor a Ooucha, dále Holčák, Rudolf a Jan Reicheltovi, Stodola, Šrůta, „Akim“ Eisner, Bořil, Navlas, Krámsky, Milan Lehký, Walter Werner, Borek Zavadil, Zbraněk, Balík, Procházka, Holeček, Moudrý, Arnošt Kubát, Baloun a Štryneko
Dorost měl z podzimu 1974 tříbodovou ztrátu na vedoucí Velký Šenov. Přetože pouze dvakrát pro¬hrál a na’jaře dosáhl úctyhodného skóre  41 : 8, zůstal nakonec o dva body zpět. V přípravném zápase rozdrtil Bukovany na jejich hřišti   10 : 1. Střelecky se blýskl Pavel Oliverius, který dal pět branek a obdobně zazářil v mistrovském utkání s Rapidem Liberec (10 : 1), kdy dosáhl čtyř gólů. V květnu na VI.ročníku dorosteneckého turnaje – Memoriálu A.Ruckla a L.Jeřice skon¬čil třetí. Zvítězil Šluknov,, Prvenství z minulého ročníku v Lindavě na turnaji dospělých sice neobhájil, obsadil poslední čtvrté místo, ale v jarní části podával výborný výkon a řada doros¬tenců, např. Čech, Hájek, M.Zajpt, Vobecký,01iverius a Šturma byla po dovršení věkové hranice přeřazena mezi dospělé. Střelecky se uplatňoval Pavel Oliverius. Ačkoliv hrál jen na jaře, sta¬čil nastřílet 26 branek.
V Krajském přeboru se nedařib/starším žákům. Převedení deseti žáků do dorostu bylo příliš citel¬ným oslabením a skončili z pěti družstev předposlední. Družstvo trénoval Ljuba Stanojkovič s ve¬doucím Ratkem Nastičem. Oba jdgoslávští státní příslušníci se natrvalo usadili v našem městě. Mladší žáci pod vedením Antonína Davídka a Jana Krále se umístili v Okresním přeboru na druhém místě. Startovala jen čtyři družstva. Na podzim došlo ke sloučení s družstvem Sokola Sloup a sta¬ral se o ně Jiří Vodrážka ze Sloupu.
Miroslav Borský FC JISKRA