Miroslav Borský vzpomíná, 24. část

B-mužstvo se zúčastnilo v roce 1974 zimního turnaje ve Velkém Grunově, kde v minulém roce vyhrálo. V tomto roce se střídalo s dorostem a obsadilo z deseti mužstev páté místo.

V soutěžním ročníku 1973-74 mu patřila pátá příčka. Okresní přebor vyhrála Dubá. Z Kamenického Šenova  přišel Ruda Reichelt, o němž mnozí pochybovali, zda ještě bude mužstvu něco platný. Ukázalo se však, že Ruda si vydobyl nejenom stálé místo v sestavě, ale nejednou zaskočil i v Áčku a až do roku 1977, kdy se vrátil do Kamenického Šenova, patřil mezi hráče, na které se mohl trenér Ziml plně spolehnout. S bráchou Honzou zpevňovali kolektiv a oba byli v roce 1975 přitom, když se Béčku podařilo poprvé postoupit do I.B třídy a nejednou si spolu zahráli i za A-mužstvo. V červenci se vrátil z Prysku brankář Jaroslav Kratěk. V B-mužstvu se střídal s Honzou Douchou a Kamilem Gregorem a 24.listopadu stanul ještě v brance A-mužstva při posledním mistrovském utkání v Kamenickém Šenově (0 : 0). Zle nám zatápěl navrátivší se Honza Eier, ale Kraťkovo konto zůstalo čisté.
Vítěz dorostenecké I. A třídy Šluknov dokázal, že na něho nikdo neměl. Vždyť z možných 52 bodů získal 49 a náš dorost, který skončil pátý, zůstal zpět o 20 bodů! Pilní byli dorostenci při absolvování různých turnajů. Tak např. na 1.máje na pátém ročníku dorosteneckého Memoriálu A. Ruckla a L. Jeriče při účasti čtyř družstev byli druzí za Varnsdorfem, na turnaji dospělých v červnu v Lindavě získali prvenství před Chřibskou, RK Strašce a Lindavou a na turnaji ve Cvikově v srpnu byli předstiženi jen lepším poměrem branek SZ Česká Lípa a Šluknovem.
Starší žáci vyhráli na jaře svou skupinu, ze 14 zápasů pouze jednou prohráli a poměrem branek 33 : 7. Porazili např. Lindavu 15 : 0 a Sloup   1 : 0. Byli úspěšní i ve dvoukole o titul přeborníka okresu, kterého se zúčastnilo pět vítězů jednotlivých skupin. Po sedmi výhrách a jedné porážce absolvovali kvalifikaci o postup do Krajského přeberu. Trenéři Jaroslav Zelinka a Ljuba Stánojkovič svoje svěřence dobře připravili k závěrečným bojům dne 29.června ve Velkém Březně, kde Borští chlapci porazili Trnovany 6:0 a Předlice 9 : 2, což znamenalo postup do vyšší soutěže. Velmi dobře si vedl v žákovském družstvu Leopold Hloušek, krajský reprezentant, který spolu s Kůrkem a Mikolášem nastříleli nejvíce gólů.
Mladší žáci obsadili ze čtyř mužstev po střídavých výsledcích třetí místo a oproti minulému ročníku se polepšili o jeden stupínek. Talent se začal projevovat např. u Antonína Rosně, který se stal později ligovým fotbalistou LIAZ Jablonec a Zbyňka Tománka, jenž se dostal až do kádru Čsl. dorostenecké reprezentace.
Dne 22.září nastoupil výbor oddílu kopané, složený z funkcionářů a trenérů proti dívčí jedenáctce SDZ Česká Lípa, účastníku I. ligy. Děvčata se nedostavila v plném počtu a tak je doplnili naši hráči Zbraněk jako brankář, dále Jankovič, Milan Lehký, Borek Zavadil a Blažek. Snad právě proto byl zápas poměrně zajímavý a četní diváci vydrželi až do konce. Děvčata dala dva góly, ale Vlasta Martínek a Borský srovnali ve druhé půli skóre na 2 : 2.

1Bor ek Kohout imatrikář),,
Za výbor nastoupili Zbraňék st•(předseda), Vl.šimůenk (hospodář a vedoucí B-mužstvi) , Jer oslav Kavlas (vedoucí dorostu), Melichar lsprá“.:e sta lionu), Zajpt st. (čleň kul-turní komise), Zdeněk Kunst (vedoucí A—mužstva), Běloch (asistent u A-mužstva) a tre¬néři Martínek, Borský, Davídsk, Zelinka, Stanojkovič, Lossl.
Bilance podzimního kola nového soutěžního ročníku 1974-75 dopadla vcelku příznivě: A-mužstvo obsadilo páté místo se ztrátou tří bodu na vedoucí Liberec B. Druhá s od¬stupem Ivou bodu na neporaženou Dubici skončilo 3-mužstvo a slibné bylo rovněž druhé místo dorostu v I.A třídě tři boly za Velkým Senovém. Těžkou pozisi měli žáci jako nováček Krajského přeboru- Ale přestože ze šesti družstev obsadili až předposlední místo, bodový rozdíl pěti družstev byl minimální: Cvikov 13, Šluknov, Varnsdorf, iíiku-lášovice po 12, Bor 11. Jedině Rumburk na posledním“ místě na soutěž nestačil. Nezískal ani bod a v oeseti zápasech vsítil jediný gol, poměr branek   1  : 76. Naši chlapci jim v posledním utkání nastříleli osm branek. V Okresní soutěži mladších žáků, která se stále sicláiala pouze ze čtyř družstev, se výkonnost těch nejmladších zlepšila,na ve¬doucí SZ česká Lípa A ztráceli jediný bod.
Na výroční schůzi dne 29.listopadu, která hodnotila, činnost oddílu za rok 1974 bylo vzpomenuto Josefa Krejčího, pracovitého a oblíbeného funkcionáře, který byl činný též v mláuežnické kopané na Krajském výboru fotbalového svazu v Ústí n/L. Vyhodnocení nej-lepších hráčů roku vyznělo následovně: A-mužstvo: Jiří Bořil – Jiří Kunst -Jiří Duchá-ček a Slávek iíoudrý, 3-mužstvo: Stanislav Stodola – Fr .Holeček – K.Holčák, dorost: Jan šturma – Miř .Veselý – Mir.Zajpt.
Miroslav Borský PC JISKRA