Miroslav Borský vzpomíná, 23. část

V roce 1974 stanul v čele oddílu kopané ředitel Okresního stavebního podniku Fran¬tišek Zbraněk, který se v mládí zapojil do činnosti jako aktivní hráč S.K.Lázně Podě¬brady

Byl to první předseda, který vydržel v této funkci plných sedm let, zatímco jeho předchůdci se střídali po jednom, dvou nebo v nejlepším případě třech letech. Dalším „sedmiletým“ předsedou po něm se stal JUDr. Květoslav Basl z Crystalexu, za jehož éry dosáhlo A-mužstvo dosud největšího úspěchu: v roce 1982 postoupilo do divi-ze, kde s jednoročním výpadkem hrálo až do roku 1990. V roce 1974 byla v oddíle usta¬vena trenérská rada pod vedením trenéra B-mužstva Edvarda Zimla a sdružovala 13 vyško¬lených trenérů. Někteří hráči, kteří se chtěli po ukončení aktivní činnosti zapojit do další práce, absolvovali trenérský kurz III. třídy v Klánovicích. Byli to Ivan Kadaně a František Zbraněk ml. Oba prošli předtím kurzem IV.třídy zároveň s Jaroslavem Kohout¬kem a Jiřím Ducháčkem. Přínosem bylo vytvoření tréninkového střediska mládeže, dotova¬né Výborem fotbalového svazu OV ČSTV, umožňující vyhledávání a přípravu nových talentů. Vedením střediska byl pověřen dosavadní místopředseda Josef Soukup, hospodářem Vladimír Šimůnek, který zároveň zastával funkci vedoucího B-mužstva. Šéftrenérem střediska byl jmenován Jaroslav Zelinka. Josef Soukup však v průběhu roku ze zdravotních důvodů ode¬šel a jeho místo zaujal pracovník na úseku mládeže Slavomír Ondruška. Pro další léta byla v investičních záměrech, podporované MěNV, plánována v areálu stadiónu výstavba tě¬locvičny, sálu pro stolní tenis a šestidráha pro kuželkáře.
A-mužstvo začalo jarní sezónu účastí na zimním turnaji Lokomotivy Česká Lípa a po dob¬rých výkonech vyhrálo se ztrátou jediného bodu. V mistrovské soutěži se mu však do dva¬cátého kola vůbec nedařilo. Bylo třetí od konce, protože ze sedmi zápasů získalo jen tři body. Vidina splnění cíle: deváté místo se začala rozpadávat. Ale ve zbývajících šesti utkáních si připsalo na své konto devět bodů (tehdy se ještě započítávaly za ví¬tězství dva body) a to stačilo. Rozhodlo poslední střetnutí v Hejnicích, kde Bor vyhrál 4 : 3. Do Krajského přeboru postoupily Velké Hamry o bod před Libercem B a Jílovým. Kuriózní případ se stal 9. června, v předposledním kole doma se Železným Brodem s výsled¬kem  2  : 0 pro domácí. V 63. minutě za stavu 2 : 0 zůstal brankář Zdeněk Mašek (tehdy ještě, pod jménem Vosláček) ležet zraněný na zemi s míčem pod tělem. Rozhodčí na něj křikl: „Vyhoď míč ven!“. Mínil tím za hranici velkého vápna. To však Vosláček z důvodu zranění nemohl učinit a tak míč popadl Jirka Ducháček a chtěl to udělat za něj. Jenže rozhodčí do té doby nepřerušil hru a nezbylo mu nic jiného, než odpískat penaltu za ruku! Pokutový kop prováděl Slavík, bývalý hráč Česká Lípy a později Turnova. První střelu mu Vosláček vyrazil a dokázal odvrátit i zblízka opakovanou střelu. Potom odstou¬pil ze hry a znechucený Slavík se nechal vystřídat.
V zápasech Čsl. poháru se Bor dostal až do okresního semifinále, ale zde nečekaně podlehl Dubici   2 : 3. A-mužstvo přešlo na trénink třikrát týdně. Za celý rok nebyl ani jeden, hráč A a B-mužstva vyloučen, což silně kontrastuje např. s rokem 2000, kdy počet vylou¬čeních narostl do výše 23 včetně pěti dorostenců!

Z nových tváří se v mužstvu objevili Jaroslav Kohoutek z Jestřebi, který se stal i nejlepším střelcem mužstva před Jiřím Valdmanem, Karel Kubeš ze Sloupu, Standa Polák ze Skalice a H*»ry Rudolf z Varnsdorfu, zatím_-co Honza Eder na pod¬zim odešel do Kamenického Šenova. Dne 22.června, porazilo Áčko BSG Traktor Krope-lin z’NDR    6:3a při třídenním zájezdu do NDR se dne 29.června utkalo s BSG Auf-bau fiiesa a remizovalo   1 : 1. Oporou domácíh byl bývalý brankář z Oberligy Stáhl Riesa-. Překonal ho jenom František Rodr. První odveta se odehrála dne 10.srpna v Kovám Boru a dopadla stejně   1:1. Ukázkovou střelou přímo z vole je se blýskl Mi¬lan Lehký. 3ylo to první navázání přátelských sportovních styků, které pak trvaly řadu let střídavě každým rokem v obou městech s skončily v roce 1989. Poslední dvě utkání byla sehrána v srpnu 1988 v Novém. Boru s výsledkem   3 : 3 a v srpnu 1989 v Riese, kde domácí vyhráli   1 : 0. V obou případech reprezentovalo oddíl kopané B-mužstvo. Ovšem sportovní styky neskončily úplně, protože na hřištích a ve spor¬tovních halách se utkávají senioři a udržují tak kontakt mezi oběma kluby.
Miroslav Borský