Miroslav Borský vzpomíná, 22. část

Před zahájením jarního kola v roce 1973 se A-mužstvo zúčastnilo turnaje na Lokomotivě Česká Lípa, ve kterém obsadilo druhé místo jeden bod zpět za Rumburkem.

 B-mužstvo turnaj ve Velkém Grunově vyhrálo bez porážky. Přestože v jarní části soutěže ani jednou neprohrálo, zůstalo v Okresním přeboru za vítězným Cvikovem o dva body zpět. Boj o prvenství mezi těmito soupeři v květnu dopadl  1 : 1, když výborného „Bizona“ Novotného v brance soupeře překonal pouze Láďa Pavlíček a 10 minut před koncem zneškodnil novoborský Doucha pokutový kop. Stojí za povšimnutí, že Béčko od září 1972 do konce června 1973 pod trenérem Edou Zimlem v mistrovských zápasech ani jednou neprohrálo! Už dvě dvě sezony útočilo na první místo, ale postoupit do I.B třídy se mu podařilo až v soutěžním období 1974-75. Přestup do Svoru ohlásila dlouholetá opora – obránce a brankář v jedné osobě Kamil Gregor. Dorost s trenérem Vlastou Martínkem skončil po mistrovské soutěži 1972-73 v l. A třídě sedmý. Čtvrtý ročník dorosteneckého Memoriálu A. Ruckla a L. Jeřice vyhrály SZ Česká Lípa před Novým Borem, Cvikovem a AŠ Mladá Boleslav. A-žáci pod vedením trenéra Jiřího Hrbka se umístili ve finálové skupině okresu ze šesti účastníků čtvrté se značnou ztrátou za vítězným Cvikovém. Nepříliš úspěšně si vedli i v Severočeském poháru žáků a stejně tomu tak bylo na turnajích v Mladé Boleslavi a Doksech. Důvod: proti fyzicky zdatnějším soupeřům, se neprosadili. Nedařilo se ani mladším žákům. V soutěži startovala jen čtyři družstva a Borští chlapci skončili na posledním místě. Bezkonkurenčně vyhráli žáci SZ Česká Lípa. Družstvo v květnu po Janu Melicharovi převzal Antonín Davídek a nápomocni mu byli bývalý hráč B-mužstva Ljuba Stanojkovič a nově vyškolený trenér, hráč A-mužstva Ivan Kadaně.
Po nelichotivé jedenácté příčce v soutěžním ročníku 1972-73 předstoupil triumvirát A-mužstva: vedoucí Zdeněk Kunst, trenér Miroslav Borský a asistent Roland Běloch před fotbalový výbor s tříletými výhledovým plánem, který byl schválen: v období 1973-74 obsadit střed tabulky (6.-9. místo), v období 1974-75 skončit do pátého místa a v dalším období 1575-76 postoupit do Krajského přeboru. Splnění tohoto odvážného plánu vyšlo do puntíku: 1973-74 deváté místo, 1974-75 páté místo, 1975-76 první místo.
Divácké veřejnosti připravilo vedení oddílu dvě atraktivní akce: zajistilo na škvárové dráze vystoupení autorodea, na kterém profesionálové předvedli svoje umění a dne 21. 7. 73 v rámci mezinárodního cyklistického závodu Bohemia uspořádalo sportovní odpoledne. Podívat se přišlo 900 diváku, kteří byli svědky vynikajícího výkonu olympijského vítěze v hodu diskem Ludvíka Daňka, který při účasti našich nejlepších šesti diskařů zvítězil nejlepším výkonem v tomto roce když disk poslal do vzdálenosti 65, 43 m. Druhým v pořadí byl Šilhavý z Karlových Varů – 50,38- a třetí Vidma z Třince hodil 57,86 m. Potom nastoupila na hrací plochu jedenáctka bývalých cyklistických reprezentantů a bafuňářů proti sportovním novinářům. Ze známých tváří viděli diváci televizní komentátory Suchánka a Váchu, olympijského vítěze cyklistu Jiřího Dalera (všichni byli již při utkání s internacionály Sparty 15.7.72}, přibyl ještě silničář Pavel Doležal a další známé osobnosti. Hrálo se 2×20 minut s výsledkem  0 : 0. V hlavním utkání nastoupil Nový Bor proti XI. internacionálů pražské Slavie, vedené populárním Františkem Pláničkou, který svého času sváděl boj o nejlepšího brankáře světa se Španělem Ricardem Zamorou. Plánička poslal na hřiště toto mužstvo: Hanáček – Kocourek, Hampejz (Štádler), Hildebrant, Lála – Vlasák, Trubač (Janovský) – Urban, Bican (Hemele), Andrejkovič, Hubálek. Domácí v kombinované sestavě: Doucha – Stodola, Holčák, Eisner (Šrůta), Robert Seidl – Milan Lehký, Balík – Valdman (Mir. Dvořák), Zd. Procházka, Rodr (Zavadil), Moudrý. Soupeř se ujal vedení Andrejkovičem a vyhrál poločas   0 : 1. Pak se však přece jen začal projevovat věkový rozdíl a domácí dvěma brankami Moudrého a jednou Zdeňka Procházky vyhráli  3 : 1. Sportovní odpoledne komentoval známý hlasatel pražské Sparty Purkyt.
Po podzimní části nového soutěžního ročníku skončilo A-mužstvo na sedmém místě šest bodů za Velkými Hamry. Béčko ztrácelo jen jeden bod na podzimního vítěze Dynamo Doksy a dorost byl osmý. Pokračoval ještě v Severočeském poháru s těmito výsledky: porazil Dubou  3 : 2, v České Kamenici vyhrál  1 : 0 a vyřazen byl až účastníkem Krajského přeboru SZ Česká Lípa na pokutové kopy po výsledku   1 : 1. A-žáci byli v čele jedné ze skupin Okresního přeboru. Vyhráli všech sedm zápasů s poměrem branek  36 : 2. Soutěž mladších žáků měla zase jen čtyři družstva a Nový Bor se umístil třetí.
Závěrem roku 1973 došlo opět jako každoročně k vyhodnocení nejlepších hráčů roku. A-mužstvo: Bořil – Loukota – Kroutil, B-mužstvo:Šrůta – M. Lehký – Z. Horčička, dorost:Z. Melichar – Jan Dubský – Jar. Salač. Správce stadiónu Jan Melichar s manželkou Anežkou byli oceněni za velmi dobrou prací na tomto úseku.