Miroslav Borský vzpomíná, 21. část

Bývalý čsl. reprezentant a hráč pražské Dukly Jaroslav Borovička, který působil v Novém Boru ve druhé polovině roku 1972 jako hrající trenér, se nám jednoho večera u rohového stolu v restauraci Pošta na naše přání trochu vyzpovídal:

Začínal s kopanou v S. K. Michle . V osmnácti letech přišel do Sparty, po třech letech nastoupil základní vojenskou službu v pražské Dukle, kde zůstal a v jejím dresu sehrál na 700 utkání. Z počátku to neměl lehké. Ne každý dovedl ocenit jeho nenápadnou a užitečnou práci v poli, jeho pomoc vlastním zadákům a připravování střeleckých příležitostí. Ještě v roce 1955 napsal jeden pražský novinář, že Borovička je dobrým hráčem ještě tak pro divizní mužstvo, ale ne pro ligu. A rok nato se stal Borovička členem národního mužstva, za které sehrál 21 utkání. Byl mozkem útoku, který nastřílel např. Švýcarům šest branek, Maďarům v často vzpomínaném zápase na Nép-stadionu čtyři branky, prožíval vítězství 1 : 0 nad Brazílii na stadiónu Maracaná a zúčastnil se i mistrovství světa ve Švédsku. Procestoval téměř celou Evropu, Jižní a Střední Ameriku a navštívil i africký kontinent. Z pražské Dukly odešel po jedenácti úspěšných letech do VŽKG Vítkovice jako hrající trenér. Po půldruhém roce bylo možné ho spatřit v dresu Spartaku Vlašim, bojujícího o první ligu, rovněž jako hrajícího trenéra. Po Vlašimi přišlo dvouleté působení v Sokolově. Ještě jednou se na rok vrátil do Vlašimi jako trenér, aby od roku 1971 vykonával v TJ Uhelné sklady Praha(tehdy krajský přebor) funkci technického vedoucího a přitom pomohl svým výkonem i samotnému mužstvu. V červnu 1972 po dohodě odešel z této TJ a přijal nabídku Jiskry Nový Bor, hrající I.A třídu.
Když jsme se ho ptali na jeho „životní zápas“ prohlásil, že jich bylo několik, ale nejraději vzpomínal na tři: na utkání Sparta – Czepel   6 : 2, kdy byl autorem tří branek, na utkání Dukla – Santos v Americe, kde nabitý soupeř včetně Pelého prohrál  4 : 3 a na utkání za národní mužstvo s Jugoslávií v Bratislavě. Všichni diváci, spoluhráči i protihráči ho tam označili za nejlepšího hráče na hřišti. Po celý zápas vedl útoky na soupeřovu branku, kterou hájil skvělý, nepřekonatelný Beara a sám rozhodl utkání nádhernou střelou přímo ze vzduchu.
Jaroslav Borovička zemřel 23. 3. 1992. Tuto informaci jsem obdržel od bývalého hráče pražské Sparty Ing. Arnošta Pazdery (hrál také v Boru za internacionály Sparty dne 15. července 1972 i prostřednictvím Ing. Františka Kropáčka, mého kamaráda, který sice bydlí v Praze, ale víkendy tráví v Novém Boru na Hřebence a je naším dlouholetým příznivcem. V době, kdy hrál Bor divizi, byl funkcionářem Uhelných skladů, odkud k nám Borovička přišel.

Za Jaroslava Kra tka, který přestoupil do Prysku, se v brance střídali Jaroslav Loukota, Jan Doucha (přišel ze Sloupu) a další brankář Zdeněk Vosláček (změnil později příjmení na Mašek), který < nám ohlásil přestup ze Skalice. Posilou byl příchod stopéra Libora Kroutila z Kamenic¬kého Senová-a Honzy Edra z Prysku (výměnou za Králka), kanonýra, jenž dokázal dobře zahrát i v obraně.
Husarský kousek se povedl v i.A třídě PČP (Prádelny česané příze) Křešíce. Po podzimu 1972 byly na 8.místě(í) s 12 body, první Hejnice měly 18 bodů. Na jaře dotáhly bodovou ztrátu a nakonec ccsadily první místo lepším poměrem branek před Benešovem n/Pl.,zatímco podzimní vítěz Hejnice klesl až na šesté místo. Jaro vůbec bylo velmi vyrovnané. Vždyt v 16,kole byl rozdíl mezi vedou¬cím Benešovem a předposledním třináctým Doubím jen 6 bodů » Benešovy posílený populárním Jirkou Grundem z Děčína b.yl jedenáct kol v čele tabulky a 5G sekund před koncem v Prysku zástavu 1 : 2 měl krajský přebor na doíah ruky* Benešovští příznivci již oslavovali postup za zábradlím a máva¬li klubovými vlajkami, ale domácí vyrovnali na  2:2a tak se nakonec radovaly Křešice, které vyhrály ve Stráži n/N0 1:0a postoupily ! Bor vyhrál s Křešicemi na podzim  2 : 0 brankami Stan¬ov Balíka a v odvetě venku stejným výsledkem prohrál. Pod vedením Borovičky skončil na podzim na pátém místě se ztrátou pouhých tří bodů a byl ještě čtyři kola před závěrem soutěže na třetím místě čtyři body za vedoucím Benešovem. Ale v posledních třech kolech se dostavil propadák, nezís¬kal ani bod a zakotvil k velkému zklamání až na ll.místěc Pokles formy ke konci jarního kola se projevil i na turnaji ve Cvikově dne 30.června, kde vyhráli dorostenci SZ Česká Lípa (krajský přebor) před Cvikovém, Novým Borem a 5SG Stáhl Ritschen z NCR.,-iroslav Borský FC JISKRA