Miroslav Borský vzpomíná, 19. část

Rok 1972 nezačal pro oddíl kopané dobře.

V neděli dne 2. ledna tragicky skonal u obce Uhy při služební cestě do Karlových Varů řidič osobního vozidla trenér dorostu Jaroslav Loukota zároveň s ředitelem n. p. Karlovarské sklo Františkem Košlerem a kádrovým ředitelem GŘ n. p. Užitkové sklo Stanislavem Hrbkem . Smyk na kluzké vozovce připravil tak oddíl o svědomitého, perspektivního trenéra, bývalého hokejistu a brankáře B-mužstva.
Potřetí za sebou byl zvolen do funkce předsedy Miroslav Dvořák, který však v září rezignoval a oddíl vedl potom místopředseda Josef Soukup. Na výroční členské schůzi dne 1. prosince 1972 bylo vzpomenuto bývalých členů výboru předsedy Antonína Dvořáka (v letech 1946 – 1949), Františka Stehno a dlouholetého trenéra žáků Josefa Šacha. Dobré umístění z podzimu minulého roku udrželo na jaře pouze družstvo A-žáků (1. místo), které získalo titul přeborníka okresu, když vítěze ostatních tří skupin na okrese hladce porazilo. Ale v kvalifikaci o postup do Krajského přeboru s Neštěmicemi a Hostomicemi neuspělo. Nepostoupilo ani co dalšího kola v Severočeském poháru žáků a nedařilo se mu také příliš i na květnovém turnaji v Mladé Boleslavi, kde z osmi účastníků skončilo páté. V okresní reprezentaci bylo zastoupeno jen Leopoldem Hlouškem a z dorostenců to byl brankář Loukota. Dorost skončil v ročníku 1971-72 na sedmém místě (vítězem se stal Liberec B). Třetí ročník dorosteneckého „Memoriálu Aleše Rűckla a Leoše Jeriče“ vyhrála Autoškoda Mladá Boleslav, domácí obsadili třetí místo. Po tragické smrti Jaroslava Loukoty převzal dorost trenér A-žáků Vlasta Martínek, na jeho místo se posunul trenér B-žáků Jaroslav Novák a nejmladší družstvo oddílu převzal Jan Melichar (skončilo druhé). B-mužstvo si vedlo v okresním přeboru dobře, o čemž svědčí třetí místo. Vítězem se stal Baník Hamr.
Zato A-mužstvo pro nečekaně velký počet zraněných hráčů se dostalo do problémů s udržením v I. A třídě a skončilo ze čtrnácti účastníků až na 11. místě. Zvítězilo mužstvo Litoměřic. Před zahájením jarního kola se Áčko přihlásilo na zimní turnaj ve Velkém Grunově a tento turnaj vyhrálo, i když se střídalo s Béčkem. Ze sehraných jarních utkání stojí za zmínku mistrovský zápas na domácí půdě se Stráží n/N. Jednalo se o první jarní kolo a nebylo dohráno. V 51. minutě totiž za stavu 0 : 0 po hrubém zákroku na Františka Holečka nebyl  vyloučený hráč s verdiktem rozhodčího spokojen, přiběhl k němu a třikrát ho udeřil dlaní do čela, což pochopitelně znamenalo předčasné ukončení zápasu a dodatečná kontumace 3:0 ve prospěch Nového Boru. Ale odnesl to i Franta Holeček, který neudržel nervy na uzdě a za oplácení byl rovněž vyloučen. Dně 15. června hostil Bor XI. hokejistů Sparty Praha, kterou porazil hlavičkou Standy Balíka 1 : 0.

Gd července, pc^ezig-naci trenéra Jiřího Hrbka a vedoucího Rolanda Bělocha (po něm převzal tuto funkci zprvu Josef Soukup a později Zdeněk Kuhst), se st3l trenérem A-mužstva mistr sportu, bývalý hráč nejprve pražské Sparty, ale známý hlavně z Dukly Praha, čsl.reprezentant Jaroslav  Borovička, kterého ^přetáhl“ z Uhelných skladů Praha předseda oddílu Miroslav Dvorak. NovoborsKé veřejnosti byl představen při sportovním odpoledni dne 15.července v rámci pátého ročníku cyklistického závodu Bohemia, uspořádaném oddílem kopané, které plně uspokojilo přítomných 1.000 diváků.
Po závodech motokár na běžecké dráze nastoupili sportovní novináři proti cyklistickým funk~ cionárun^“bafunářúnf • Obě mužstva se dosyta „vyřádila“ a zápas obohatila humornými vložkami. Mohli jsme spatři tínáme tváře z televizní obrazovky – sportovní komentátory Suchánka a Váchu, trenéra cyklistů Menharta, olympijského vítěze z Tokia Jiřího Dalera a další. Konečný výsledek: 2 : 2. Po tomto předzápase nastoupila Jiskra Nový Bor proti internacionálům Sparty Praha. Zápas měl slavnostní rámec. Žáci obdarovali hráče květinami a každý ze Spartanů obdržel balíček • se suvenýry včetně skleněné fajfky, které pro ně vyrobili Novoborští skláři. Za řízení rozhod¬čího Josefa Čiháka z České Lípy nastoupila Sparta Praha v sestavě: Kotek – Procházka, Menclík, Vojta – Jareš, Borovička – Říha, ing.Svoboda, ing.Pazdera, Kokta, Pospíchal. Střídali ing.Gejp,Zž Preis„a Bílek. Domácí: Kratěk – Stodola, Šohaj, Z.Kunst, Jankovič – Kadaně, J.Mrkvička, Balík -Z.Pavlíček, R.Ssfdl, Zborovský, Střídali Rodr a Jiří Kunst. Ve 30.minutě přerušuje rozhodčí hru, uprostřed hřiště svléká Jaroslav Borovička rudý dres a za rachotu dělbuchů(uřídil Standa Role), přebírá od předsedy oddílu kopané Miroslava Dvořáka zelenobílé tričko Jiskry Nový Bor, i když poněkud těsné (štíhlost již byla taftam) a za potlesku diváků nastupuje za mužstvo domácích. Utkání mělo velmi dobrou úroveň a skončil vítězstvím Boru  2:5   (2 : l).Střelci branek byli za hosty ing.Svoboda a Kokta, za domácí Pavlíček 3» Zborovský a Rodr.
Miroslav Borský FC Jiskra