Miroslav Borský vzpomíná, 18. část

Pro funkční období 1971 byl zvolen 21 členný výbor s Miroslavem Dvořákem opět v čele.

 Při výroční členské schůzi bylo vzpomenuto zemřelých členů výboru: Václava Jakubce, Bohumila Tondra, Miroslava Fukárka a dorostence Leoše Jeriče.
V soutěžním období 1970-71 skončilo A-mužstvo v I. A třídě (trenér Jiří Hrbek) tak, jako v minulém ročníku na třetím místě tři body za Rapidem Liberec a dva body za Litoměřicemi. Nerad jistě vzpomínána 19. kolo Nový Bor – Rapid   (0 : 3) jeden z našich nejlepších brankářů historie Jarda Kratěk. Nepřízeň počasí proměnila hřiště v moře vody a bahna. Jarda inkasoval všechny tři góly z přímých kopů z dobrých 25 metrů. Jejich autorem byl obávaný střelec Pomeisl, později ligový fotbalista Slovanu Liberec. Ale již v následujícím kole po vynikajícím výkonu Kratka vyhrál Bor ve Frýdlantě  1 : 0. Ve 22. kole vypadalo čelo tabulky následovně: Rapid Liberec 33, Nový Bor 33, Litoměřice 32. Josef Mrkvička, výborný stoper, se ve 34 letech rozloučil s aktivní činností pro vleklé zranění kolena. Stalo se tak po 22. kole s Velkými Hamry (1 : 0). A pak došlo v dalším kole k utkání Litoměřice – Nový Bor s výsledkem 6 : 2, což znamenalo odsun na konečné třetí místo. Áčko se zúčastnilo v únoru a březnu zimního turnaje, pořádaného SZ Česká Lípa B za účasti šesti mužstev. Po první polovině bylo čtvrté, ale závěrečná tabulka po odvetných zápasech se nedochovala. Po pěkném umístění v ročníku 1970 -71 se Bor netajil s úmyslem postoupit. Na podzim se však dostavil propadák až na deváté místo. V září byli v Novém Boru hosty junioři ČSSR, kteří zde vyhráli těsně 2 : 1. Úspěšným střelcem byl Zdeněk Procházka, za hosty Ivan Mráz a Čevela. Domácí nastoupili v sestavě: Kratěk – Stodola (Vais), Z. Pavlíček, Kunst, Robert Seidl (Jankovič) – Šohaj, Holeček, Balík – Stehlík (Baloun), Procházka, Štrynek.
Béčko zlikvidovalo ve III. třídě jednobodový náskok Dolní Libchavy a s tříbodovým náskokem postoupilo do okresního přeboru. V posledním kole porazilo Sloup 5 : 1  brankami Voborníka, Horčičky, Zavadila, Eisnera a  Postávky a po konečném hvizdu rozhodčího Josefa Čiháka se trenér Ziml ocitl nad hlavami hráčů. Byl to velký úspěch B-mužstva a postup do vyšší soutěže vybojovali K. Gregor, Sl. Oliverius, Bělohlávek, Holčák, Eisner, M. Lehký, Horčička, Šrůta, Krámský, Balík, Bořil, Rodr, Z. Pavlíček, Voborník, Robert Seidl, Postávka a Miloš Sirový. Smolné bylo 17.kolo s Kamenickým Senovém B (6 : 1): brankář Kamil Gregor utrpěl otřes mozku, Bořil si zlomil ruku a Rodr dohrál s výronem. Neméně dobře si vedlo Béčko na podzim jako nováček okresního přeboru a obsadilo první místo! Rovněž dorost chtěl po úspěšném podzimu 1970 postoupit z I. A třídy. Podával pod trenérem Loukotou dobré výkony, ale stačilo to jen na udržení druhého místa za vedoucím Béčkem Jablonce. I tak to bylo na nováčka výborné umístění.  Dobře si vedl rovněž v podzimní části – skončil čtvrtý se ztrátou tří bodů na Liberec B. Vítězem i I. ročníku Memoriálu Aleše Rückla se stala v červnu domácí Jiskra po vítězství ve finále nad Mladou Boleslavi až po druhém penaltovém rozstřelu. Brankář Loukota (syn trenéra Loukoty) kryl pět pokutových kopů! Nejlepším střelcem dorostu se stal Aleš Zborovský s 20 brankami.
Žáci suverénně obsadili ve i II. třídě první místo a na podzim hráli předzápasy okresního přeboru žáků.
V novém soutěžním období bylo přihlášeno do III. třídy B-družstvo žáků s trenérem Jaroslavem Novákem. Vedli si dobře a v osmi zápasech ztratili pouze jeden bod a skončili rovněž první. Nejúspěšnějšími střelci u A-žáků se stali Oliverius (47) a M. Zajpt (44), v B-družstvu Šturma (14).
Dne 9. října na počest „Dne čsl. armády“ zvítězili A-žáci ve finále na turnaji ve Cvikově nad domácím družstvem 5 : 0. Na konci roku 1971 byli vyhodnoceni nejlepší hráči roku: A-mužstvo: Kratěk – Šohaj – Holeček, B-mužstvo: Horčička – M. Lehký – Holčák, dorost: R. Horák – Zd. Melichar – Werner, žáci A: Oliverius – M. Zajpt – Gabriel, žáci B: Šturma – Štěpnička – Novák. K 70.výročí kopané byli vyznamenáni čestnými stříbrnými odznaky ČSTV Slavomír Ondruška a Miroslav Borský, bronzovými Edward Ziml a Josef Verner.
Přes materiálové potíže podařilo se zahájit výstavbu prvního poschodí na stávajících kabinách. Pracovat se začalo až v říjnu, ale během osmi týdnů i za večerů při umělém osvětlení, za chladu a mrazu, o sobotách a nedělích. Udělal se obrovský kus práce. Organizátorem a jedním z nejagilnějších byl Zdeněk Kunst. Byla dokončena druhá tribuna pod dohledem Josefa Taislera, rovněž bylo natřeno celé zábradlí podél hrací plochy a obě tribuny. Na těchto brigádách se podíleli funkcionáři, hráči, členové i nečlenové oddílu. Odpracováno bylo celkem 2.324 hodin, úkol pro rok 1972 zněl: dokončit stavbu prvního poschodí do konce roku 1972.
Miroslav Borský FC Jiskra