Miroslav Borský vzpomíná, 17. část

Rok 1970, kdy byl zvolen do čela oddílu kopané Miroslav Dvořák, vedoucí Masny (nad restaurací Pošta), byl jedním z nejúspěšnějších sezón.

  A-mužstvo po návratu do I. A třídy obsadilo v soutěžním období 1969-70 třetí místo za Štětím a Rapidem Liberec, který porazilo na jeho hřišti 1 : 0 brankou Fr. Rodra v poslední minutě. V 15. kole rozdrtilo Hrádek n/N. 8 : 1. Střelci branek byli Rodr 2, Jos. Mrkvička, Moudrý, Vlk, Z. Procházka, Fr, Holeček a Stodola. Z desátého místa po podzimu 1959 se vyšplhalo až na třetí místo. S postupujícím Štětím prohrálo těsně 3 : 2. Po podzimní části nového ročníku 1970-71 skončilo na druhém místě za Rapidem Liberec (s ním ale venku prohrálo  6 : 0) a za celý rok 1970 ztratilo doma pouze jediný bod! Rapidu se podařila do předposledního kola pozoruhodná série: po 12. kole měl plný bodový zisk a skóre  39 : 1! První bod ztratil až v posledním kole v Hejnicích, které byly třetí od konce a zápas skončil 3 : 3. Po 24 letech jsme opět dosáhli v lednu vítězství nad A-mužstvem divizní České Lípy při zimním turnaji, pořádaném SZ Česká Lípa. Nový Bor vyhrál 2 : 1 brankou, kterou vsítil minutu před koncem Zdeněk Procházka. (K poslední výhře nad Českou Lípou došlo v roce 1946, kdy Bor v mistrovském utkáni zvítězil 4 : 3 brankami Borského 2, Fajmana a Mareše před 1500 diváky). V odvetném zápase zimního turnaje vyhrála Česká Lípa 1 : 5. Z přátelských utkání prohrál Bor v lednu v Děčíně s III. ligou 14 : 1 a rovněž v odvetě doma v červnu  9 : 3. Na turnaji ve Cvikově v květnu k 25. výročí osvobození naší vlasti za účasti BSG Rietschen z bývalé NDR obsadil Bor po pokutových kopech ze čtyř celků druhé místo.V září v odvetě finálového pohárového zápasu v rámci okresu porazil Bor Baník Hamr 1 : 0 brankou Balouna a získal tak poprvé putovní pohár českolipské redakce Nástup s možností postupu do krajského kola. O toto vítězství v okresním poháru se – zasloužila sestava: Kratěk – Stodola, Tománek, Zbraněk, Jankovič – Horčička, Holeček – Baloun, Zd. Pavlíček, Rodr, Moudrý. Mužstvo v roce 1970 posílili např. brankář Jaroslav Kratěk ze Šluknova, dále Miroslav Pytlík z Rumburku a Zdeněk Procházka z České Lípy. Naopak brankáři Arnošt Lössl a Josef Jirásek se vrátili do svých bývalých oddílů. Mužstvo trénoval Jiří Hrbek. Nejlepším střelcem v tomto roce se stal s 27 brankami Fr. Holeček před Zd. Procházkou (24) a Sl. Moudrým (20).
B-mužstvo s trenérem Edou Zimlem skončilo ve III. třídě čtvrté a po podzimní části zaostalo jen jediný bod za Dolní Libchavou. V září např. porazilo Volfartice 8:0 a střelecky se zaskvěl Standa Balík se šesti góly, po jednom přidali Bořil a Krámský.
Dorost (trenér Jar. Loukota) se vrátil z okresního přeboru do I. A třídy a po podzimu skončil druhý, Děsnou porazil 9 : 0 třemi brankami Štrynka, po dvou dali Zd. Kunst a Jar. Schneider, Kubát a Loukota po jedné. V prvním ročníku Memoriálu Aleše Rückla na 1. května zvítězilo Jablonné před Cvikovem, Novým Borem a Žandovem.
Jedině žáci nestačili na župní přebor, kam byli zařazeni z okresní soutěže a skončili ze sedmi družstev poslední. Na svoje soupeře, hrající vesměs s hráči starších ročníků, nestačili fyzicky. Trenér Vlasta Martínek správně posoudil situaci a aby chlapce stálé porážky neodradily od další činnosti, doporučil družstvo z této soutěže po jaru 1970 odvolat, přestože by bylo nesestoupilo z důvodu jejího rozšíření. Na podzim ve III. třídě, kam družstvo dobrovolně sestoupilo, poráželo soupeře výrazným rozdílem (Polevsko   15 : 0, Kravaře 12 : 0, Prysk 11 : 0, v Dubici 5 : 0, stejně tak ve Sloupu) a umístilo se s jedinou plichtou a poměrem branek 57 : 2 na prvním místě. Umístění po podzimu bylo tedy vynikající: A a B-mužstvo včetně dorostu obsadila ve svých soutěžích druhá místa a žáci místo první.
Pro lepší koordinaci mezi družstvy byla v srpnu ustavena trenérská rada pod vedením Josefa Soukupa (bývalého fotbalisty a jednoho z nejlepších hráčů hokejového oddílu). Zasedání se se zúčastňovali všichni trenéři s vedoucími družstev. Bylo také rozšířeno hodnocení nejlepších hráčů roku o B-mužstvo, dorost a žáky, které dopadlo následovně: A-mužstvo: E. Šohaj – Jos. Mrkvička – Zd. Procházka, B-mužstvo: Zd. Horčička – St. Balík – Zd. Pavlíček, dorost: Štrynek – Zd. Kunst – Rudolf Horák a Loukota, žáci: Zd. Melichar – M. Zajpt – F. Oliverius, Čestné členství bylo uděleno Josefu Vernerovi. Sekretář oddílu M. Borský, člen Okresní trenérsko-metodické rady a matriční komise byl zvolen místopředsedou Okresního fotbalového svazu, trenér B-mužstva Eda Ziml pracoval rovněž jako člen trenérsko-metodické rady a Josef Hajman st. ve sportovně-technické komisi. Do hlavního výboru TJ Jiskra byli jmenováni jako zástupci oddílu kopané St. Role a Dalibor Kohout, předseda oddílu Mir. Dvořák jako místopředseda hospodářského zařízení při TJ, Lad. Badura jako hospodář na témže úseku. Správce stadiónu Josefa Konečného vystřídal v srpnu Bruno Vávra. Novými členy ve výboru se stali v roce 1970 Roland Běloch (vedoucí A-mužstva}, Jar. Havlas (vedoucí dorostu), Jindřich Plichta, Dalibor Kohout, K. Gunter a K. Wener. Josef Verner se po šestnáctiletém zapojení se do práce pro Novoborský fotbal, zakladatel „Zpravodaje“ přestěhoval do Záboří n/L. a to prakticky znamenalo zánik tohoto populárního informátora sportovní veřejnosti. Z podnětu předsedy Mir. Dvořáka byla otevřena prodejna suvenýrů na bývalé Stalinově třídě (dnes boutique „Italská móda“), kde bylo možné zakoupit hlavně sklářské výrobky. Z finančních důvodů nemohla být dokončena druhá tribuna a nebyla zahájena ani nástavba prvního poschodí nad stávajícími kabinami.
Miroslav Borský FC JISKRA