Miroslav Borský vzpomíná, 16. část

Boj o postup do I. A třídy na jaře 1969 probíhal v napjaté atmosféře. Po podzimní části 1968 byl v čele Okresního přeboru Cvikov (16 bodů), před Lokomotivou Česká Lípa (12 bodů) a Novým Borem (12 bodů). Z této trojice měl vzejít příští účastník I. A třídy.  Po prohře Cvikova na Lokomotivě  2 : 1  došlo k derby Bor – Cvikov. 650 diváku bylo svědky vítězství domácích 3 : 1 a po 14. kole bylo následující pořadí: Cvikov  24, Nový Bor 24, Loko 24.
Každý  ztracený bod doma nebo venku mohl  nakonec chybět, protože bylo jen 10 účastníků a pořadí mohl ovlivnit kterýkoliv soupeř, i když do koněčného pořadí v čele tabulky nemohl zasáhnout. Např. v 15. kole zajížděl Nový Bor do Dubé, která byla třetí od konce a nebyla to snadná záležitost. Dubá dlouho vedla a ještě 16. minut před koncem byl stav   1 : 0   pro domácí. Pak Bor vyrovnal a v 85. minutě ing. Standa Svoboda vsítil vítězný gól. Domácí fandové dávali nepokrytě najevo, že přejí postup Lokomotivě a tak po skončeném utkání se jeden z diváků těžko smiřoval s obratem ve hře a odnesl to mimoňský rozhodčí Toušek: „Toušku, Toušku, jseš takovej umělec strašáckej, počkej, já si to s Tebou vyřídím písemně!“. Důležité utkání Bor – Loko řídil českolipský rozhodčí. Pískal velmi chytře, diplomaticky a výsledek 0 : 0  opět nahrál Cvikovu, který se znovu ocitl v čele. V kuloárech se šuškalo, že Lokomotiva má svoje příznivce mezi rozhodčími, kteří ji „tlačí“ k postupu. Podezření se vystupňovalo po zápase předposledního kola, ve kterém Bor zajížděl do Jablonného proti poslednímu mužstvu tabulky. I tady rozhodčí, člen Lokomotivy, brnkal na nervy našim hráčům tak dlouho, až při neuznání vyrovnávací branky Moudrého vykázal ze hřiště po protestech Kadaněho i Standu Svobodu. V ten okamžik vběhli příznivci Nového Boru na hřiště a sudí opustil hrací plochu, aniž zápas ukončil a aniž sdělil kapitánům důvod předčasného ukončení zápasu. Hráči obou mužstev marně čekali na jeho návrat. Rozhodčí se dopustil zásadní chyby, kterou bývalý funkcionář Nového Boru, lišák Václav Jakubec, využil k podání protestu. Po bouřlivém jednání došla sportovně-technická komise k závěru, že rozhodčí neudělal všechno pro to, aby se utkání dohrálo, inzultace nebyla prokázána a nařídil proto opakování zápasu a to znovu v Jablonném! Předtím ještě Bor vyhrál v Kamenickém Senově  6:1 a před opakovaným zápasem Jablonné – Bor bylo toto pořadí:
1. Loko Česká Lípa    18    12  5   1    45 : 17    29
2. Nový Bor                 17    13  1   3   60 : 19     27
3. Cvikov                      18    13  1  4    49 : 20     27

Podzimní vítěz Cvikov už neměl na postup šanci. Chtěl-li Bor postoupit, musel vyhrát! Dne 7.června před 500 diváky došlo k rozhodujícímu utkání v Jablonném. Neutrální rozhodčí z Liberecka řídil toto utkání naprosto objektivně a Bor vyhrál 3:0   (1 : 0). Na obou stranách stáli vynikající brankáři, domácím šlo o prestiž, hostům o postup a tak zápas měl výbornou úroveň. Důležité branky dali Pepík Mrkvička dvě, třetí Franta Rodr. V táboře Novoborských zavládla pochopitelně ohromná radost a v tomto utkání, znamenající návrat do I.A třídy, nastoupili: Lossl -Jankovič, Šohaj, R. Seidl – Stodola, Jandač – Jan Lehký, Kadaně, Rodr, J. Mrkvička, Moudrý, Střídal Holeček. Jak patrno z rozestavění mužstva,  hrálo se ještě systémem 1-3-2-5. Nový Bor měl vynikající jaro: osmkrát vyhrál, remizoval pouze s Lokomotivou Česká Lípa, skóre 40:4. Levé křídlo Jaroslav Kropáček se už na postupu nepodílel. Přestoupil do Rumburku a odtud pak do Varnsdorfu (III. liga). Lokomotiva sice podala na OV-ČSTV protest proti rozhodnutí sportovně-technické komise Okresního fotbalového svazu o opakováni zápasu, ale bezvýsledně. Některá utkání měla nelogický průběh: Zákupy – Loko za stavu   1 : 0   nedohráno (čtyři domácí hráči vyloučeni, Loko – Cvikov  2 : 1 (tři Cvikováci vyloučeni),  Nový Bor – Loko  0 : 0
(zásluhou rozhodčího-diplomata, který nedovolil domácím vyhrát), Jablonné : Nový Bor za stavu  2 : 1 nedohráno (vyloučeni dva hráči Nového Boru), Loko – Kamenický Šenov 5 : 0 (dva vyloučení Šenováci). Boj o postup do I.A třídy na jaře 1969 měl tedy svoje negativní stránky. Nejlepšími hráči v roce 1969 byli vyhodnoceni Šohaj, J,Mrkvička, Lossl a Rodr. V tomto roce byly dokončeny práce na první kryté tribuně.