Miroslav Borský vzpomíná, 14. část

Před zahájením podzimního kola ročníku 1967-68 si Bor zajel na přátelák do Varnsdorfu, na který tradičně neuměl zahrát. Nebylo tomu jinak ani v tomto střetnutí, o čemž svědčí debakl  9 : 0. Tento výsledek ale neměl před prvním mistrovským utkáním s Českou Lípou B depresivní účinek a Bor vyhrál 3 : 0. Není bez zajímavosti, že v tomto roce se to mezi Novoborskými fotbalisty hemžilo „Svobodovci“. Bývalé „lehké křidélko“ Pepík Svoboda ještě ‚válel“ za Béčko, stejně tak Vladimír Svoboda (také hokejista), ing. Standa Svoboda přešel do A-mužstva (do Kamenického Senová se vrátil zpět v dubnu 1984) a branku dorostu hájil Vlastimil Svoboda. K nim přičteme ještě hokejistu Honzu Svobodu a Františka Svobodu, který už sice aktivně nehrál, ale dotáhl to až na rozhodčího celostátní II. ligy a několikrát se objevil i v I. lize na lajně. Žáci dosáhli v říjnu vysokého vítězství v České Lípě s Lokomotivou 20 : 0. Sedm gólů dal Aleš Zborovský, proslulý později v A-mužstvu svými „rybičkami“, kdy posílal hlavou míče za záda brankářů. V soutěži o nejlepšího hráče roku 1967 zvítězil Josef Mrkvička před Vladimírem Hubertem a Arnoštem Lősslem.
 Na výroční schůzi byla kladně hodnocena podpora a spolupráce místních podniků Aritmy, Borského skla, Výzkumného ústavu užitkového skla, Sdružení podniků užitkového skla, Okresního stavebního podniku, Komunálních služeb, Plynárny, Městského národního výboru a tělovýchovné jednoty. Byla zastřešena jedna tribuna, postavena konstrukce druhé tribuny a umístěny reklamy podél ochozů. Na konci funkčního období v roce 1967 požádal o uvolnění z funkce předsedy zábavního výboru Bohumil Tondr, příslušník SNB. Odchody z funkcí nejsou nic zvláštního. Chci jen připomenout, že oddíl kopané nežil pouze fotbalem. Zajišťoval i kulturní a společenské akce a Bohouš Tondr byl jedním z velmi agilních funkcionářů na tomto úseku. Šlo o tyto akce: silvestrovská zábava, sportovní ples, karneval, dětský karneval a šibřinky. Vedle společenských úspěchu přinášely tyto akce nezanedbatelný finanční zisk. Vše se odehrávalo v sokolovně se stoprocentně využitými prostorami. K dispozici byla tělocvična, na jejíž výzdobě (stěny a snížení stropu) se podíleli všichni funkcionáři, pomáhali rovněž hráči mužstev dospělých včetně dorostenců. Využito bylo rovněž pódium, prostor pod ním (dnes klubovna volejbalu), kam se chodilo na tvrdý alkohol a další občerstvení. Pro zpestření přítomných tam byla jednou instalována ze sálu skluzavka, po níž se sjíždělo ze sálu pod pódium a sklouznutí si vyzkoušela nejedna žena. V místech dnešního biliard-klubu byla vystavena bohatá tombola. Zájem o kteroukoliv zábavu byl obrovský. Z počátku nebyl předprodej vstupenek a tak již dvě hodiny před zahájením se tísnila fronta zájemců před postranním vchodem do sokolovny. Využitý býval i malý sál v prvním poschodí (dnes herna stolního tenisu), kde účinkoval menší hudební soubor. Na mysl mně přišel i jeden nepříjemný okamžik při výzdobě sálu: Čtyřmetrové štafle, na kterých stál Vláďa Šimůnek, selhaly a následoval pád z výšky, který vypadal hrozivě. Naštěstí to odnesl pouze roztříštěný kotník. Po výstavbě sklářského kombinátu se pak veškerá společenská činnost oddílu kopané přesunula do tamní pochopitelně lépe vyhovující závodní jídelny s přilehlými prostory. V současné době se některé společenské akce odbývají v Kulturním domě Bohemia.
 Mimo těchto akcí zajistil oddíl kopané v roce 1974 při Velké ceně Nového Boru v hodu diskem účast v současné době nejlepších diskařů v ČSSR v čele olympijským vítězem Ludvíkem Daňkem, který tuto soutěž vyhrál. V roce 1971 se funkcionáři zapojili při zajišťování cyklistického závodu „Tour de Bohemia“, později přejmenovaného na Mezinárodní cyklistický etapový závod Bohemia. V květnu 1980 to byla obrovská show za účasti herců divadel pražských a doktoru z OÚNZ Česká Lípa formou fotbalového utkání. Za rekordní návštěvy 6.500 diváku se obecenstvu představili např. Hanzlík, Jelínek, Satoranský, Klásek, Řehoř, Plachý, Brzobohatý, Hardt a další s „trenérem“ Bláhou. Čestný výkop provedla Jana Štěpánková. Soupeři se rozešli smírně 5 : 5. Pražští herci se představili ještě jednou a sice v roce 1985, kdy je doplnila hokejová legenda brankář Jiří Holeček se synem a hudebník Gerendáš. Dvakrát se konalo na stadiónu autorodeo s atraktivními výkony motoristických akrobatu. Vícekrát se v celém areálu stadiónu konaly burzy se stánkovým prodejem všeho možného zboží.  V roce 1991 se na stejném místě konal sklářský jarmark. V květnu 1994 shlédlo 3.000 diváků další show, jejímiž aktéry byla AMFORA Praha, která sehrála přátelské utkání se seniory Nového Boru. Známé osobnosti nastoupily, s Danem Vávrou, Pavlem Horňákem, trenérem Bohemians Pakertem , Salavou, Satoranským, Rosákem, K. Vágnerem, Semelkou, míčovým virtuózem ing. Skorkovským, O. Vetchým, K. Šípem, Josefem Náhlovským a ještě několika dalšími. O přestávce předvedl svoje umění cyklokrosařský mistr světa Šimůnek. Utkání skončilo 5 : 5, v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější hosté 7 : 6. Všechny vyjmenované společenské a mimofotbalové akce se daly uskutečnit proto, že se do nich zapojilo velké množství obětavých osob.
Miroslav Borský FC JISKRA