Miroslav Borský vzpomíná, 12. část

V prvním mistrovském zápase I. A třídy na podzim 1965 s Frýdlantem porazil Bor bývalého účastníka krajského přeboru  7 : 1 brankami Rady a Moudrého. Po pěti kolech byli Novoborští jako nováček dokonce v čele soutěže

 V osmém kole rozdrtili Doubí u Liberce 7:1, ale v posledním mistrovském utkání si na Novém Boru smlsnul doma Cvikov   (1 : 6). Vedle posil brankáře Arnošta Lőssla a útočníka Slávka Moudrého zaslouží pozornost rovněž Miloš Falcman, bývalý hráč Cviková, důstojník z povolání, houževnatý a pracovitý fotbalista, který dokázal svou bojovností a neustálým „hecováním“ strhnout celý kolektiv. Áčko po podzimním kole obsadilo sedmé místo, Béčko bylo ve III. třídě třetí se stejným počtem 15 bodů jako vojáci z Hradčan u Mimoně a Jablonného. Žáci v jejich soutěži byli pátí a nejúspěšnějším celkem podzimu byli dorostenci jako druzí v I. Třídě. Dne 23. 9. 65 porazil dorost v přátelském utkání Kamenický Šenov 5 : 4. Milan Lehký, který byl autorem jedné z branek, dosáhl tak stého gólu na novém stadionu od jeho otevření. Vycházelo se ze statistiky domácích střelců A-mužstva, B-mužstva a dorostu v mistrovských i přátelských utkáních.
Novým předsedou pro rok 1966 byl zvolen po Václavu Cermanovi Miroslav Dvořák, dosavadní hospodář oddílu, vedoucí masny vedle restaurace Pošta, v pozdějších letech vedoucí restaurace Sokolovna a samoobsluhy „Na Klíči“.
V zimním turnaji, pořádaném na jaře Lokomotivou Česká Lípa, obsadil Nový Bor druhé místo za Mimoní.   Dne 9. dubna se vydává 24 členná výprava fotbalistů osobními auty na první zahraniční zájezd do NDR. V utkání s BSG Aktivist Theissen prohrál vysoko 7 : 2 po nerozhodném poločase 2 : 2. O Velikonočním pondělí se Nový Bor zúčastnil turnaje v Zeitzu. S Motorem Zeitz remizoval 1 : 1 (penalty 3 : 1), utkání Trebnitz – Nový Bor skončilo rovněž 1:1 a nic nevyřešily ani penalty 5 : 5. Dále se však nestřílelo a první místo bylo přiřknuto Novému Boru jako gesto přátelství. Na zpáteční cestě v 21:40 hod. přebíhající srnka na dálnici zdemolovala Arnoštu Lősslovi na levé straně světlo a na hranicích se pak muselo německým celníkům vysvětlovat, že to zavinila skutečně srnka a že k žádnému sražení osoby nedošlo.
Olda Rada v jarních kolech přešel do Béčka. Při pohledu na sestavu tehdejšího dorostu, ve které nastupovali např. „Akim“ Eisner, Pavlíček, Jankovič, Bořil, Kadaně a Zbraněk je patrno, že se trenér dorostu Eda Ziml dobře staral o svoje svěřence, protože všichni jmenovaní později přešli do A-mužstva. Dne 19. května dochází k přátelskému měření sil s divizní Českou Lípou, hrající pod názvem SPOZA (Spojené závody), která vyhrává 2 : 5. Áčko si po vítězství nad Železným Brodem  3 : 0 zajistilo účast v I. A třídě i pro další soutěžní období 1965-67 a posílilo se do dalšího ročníku kanonýrem Štefanem Šerfőző ze Zákup. Dorost se loučil s trenérem Zimlem, který na jeden rok přerušil svoji trenérskou dráhu a jeho místo zaujal Vladimír Šimůnek, jenž přešel od žákovského družstva. Jaké tedy bylo umístění v ročníku 1965-65: A-mužstvo skončilo v I. A třídě sedmé, dorost v I. A třídě čtvrtý a žáci ve III. třídě třetí. B-mužstvo, přestože ze III. třídy postupovali výjimečně dva, tuto možnost promarnilo. Po devítiletém působení ve funkci správce starého hřiště a později na novém stadionu odchází Josef Mrkvička, který vychoval pro Nový Bor tři kvalitní fotbalisty: Vaška, Pepíka a Jardu.
Před zahájením nového ročníku přišlo 22. července 500 diváků pozdravit bývalé internacionály pražská Slávie v čele s legendárním 62 letým Františkem Pláničkou a 53 letým Pepi Bicanem. Stará garda vyběhla na hřiště ve složení: Plánička – Štádler, Hampejz, Andrejkovič – Urban, Trubač – Veselý, Forejt, Bican, Kopecký, Pešek. Střídali brankář Jonák, Průcha a Beneš. Nový Bor, posílený útočníkem Jardou Votavou z České Lípy ohlásil tuto sestavu: Lőssl – L. Džavík, Martínek, Robert Seidl – Falcman, Jandač – Viktor Džavík, Šerfőző, Rodr, Votava, Kropáček. Střídali brankář F. Eisner, Zbraněk a Hovorka z Kamenického Senová. Rozhodčí J. Čihák odpískal po dvou gólech Bicanovi a Forejtovi, jeden dal Pešek, za domácí byli úspěšní Kropáček, Šerfőző a V. Džavík.