Miroslav Borský vzpomíná, 10. část

V minulém Zpravodaji jsme skončili u dvou přátelských utkání starých gard – Nového Boru a Cviková, ve kterých si hráči obou celků připomněli patnáctileté údobí od roku 1945 do roku 1960, kdy reprezentovali svoje města a nejednou se utkali na hřišti při vzájemných zápasech. Následující den po odvetě v Novém Boru besedoval 23.srpna 1953 v Novoborské sokolovně Josef Masopust, držitel zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy v roce 1952. Za zmínku též stojí agilnost oddílu odbíjené, který zajistil po mezistátním volejbalovém utkání žen ČSSR – Japonsko v roce 1951 na den 7. září další mezistátní utkání, tentokráte mužů ČSSR – Brazílie. Naši reprezentanti vyhráli  3:0 po setech 15 : 7, 15 : 6 a 15 : 10.
Po podzimní části ročníku 1953 – 54 byly v čele Okresního přeboru Dubá a Nový Bor se stejným počtem bodů. Béčko ve III. třídě obsadilo druhou příčku a A-dorost v I. třídě byl čtvrtý. Nově vytvořený B-dorost skončil v Okresním přeboru šestý. S vytvořením tohoto družstva na podzim byly dosti značné potíže. Výbor chápal nutnost vytvoření mladšího dorostu, ale ukázalo se, že nebyla vyřešena otázka trenéra, vedoucího, nebyl ani dostatek hráčů pro obě družstva, nedostávalo se dřezů a kopaček. A tak vyvstala otázka, zda má B-dorost pokračovat nadále v soutěži. Po zvážení celé situace došlo k jeho odvolání ze soutěže na začátku roku 1964. A-žáci pod vedením trenéra Edy Zimla (převzal funkci po J. Šachovi) skončili v Okresním přeboru pátí a B-žáci, které převzal J. Šach, obsadili devátou příčku. I zde došlo před zahájením podzimního kola v roce 1964 k odvolání družstva nikoli pro malý zájem chlapců, ale pro nedostatek funkcionářů.
  V roce 1964 s předsedou Václavem Cermanem, zaměstnancem Borského skla, došlo ke změnám na trenérských místech, které zaujali bývalí hráči: Jiřího Hrbka vystřídal po dvou letech u A-mužstva Miroslav Borský, Béčko převzal Karel Váca, dorost po Slavomíru Ondruškovi Eda Ziml a A-žáky si vzal na starost Josef Svoboda. Dne 17. ledna došlo k zajímavému hokejovému utkání Nový Bor – SONP Kladno. Oba celky se hemžily fotbalisty. U soupeře to byli např. Kadraba, Kofent, Blín, Nešvera a Pergl, domácí poslali na led brankáře J. Svobodu, dále Vl. Svobodu, Loukotu, L. Džavíka, Fuljera, Mareše, Lebrušku, Honzu Lehkého, Jardu Kropáčka, Bureše, Macháčka, Rauda a Honzu Svobodu. Hosté vyhráli přesvědčivě  5 : 13. O výsledku rozhodla hlavně poslední třetina (0 : 2, 2 : 3, 3 : 8). V přípravném období se v mužstvu Nového Boru objevilo nové jméno: Jaroslav Kropáček. Původně atlet, který to dotáhl jako levé křídlo přes Rumburk až do III. ligy ve Varnsdorfu. A-mužstvo si vytklo po sestupu z I. A třídy návrat zpět. Ovšem výsledky byly kolísavé a boj mezi Borem a Dubou byl stále na vážkách. Nakonec slastnější Dubá získala prvenství rozdílem jediného bodu. Béčko obsadilo ve III. třídě třetí příčku. Vítězem se stal Sloup jako „třetí vzadu“ z podzimního kola. Boj dorostu po sestupu z divize o udržení v I. A třídě byl dlouho na vážkách, ale nakonec skončil úspěšně.
 Do nového ročníku 1954-65 měl Bor výborný start. Napínavé bylo až do poslední minuty např, čtvrté utkání v Doksech s tamním béčkem. Domácí se ujali vedení, ale do poločasu Evžen Gregor a Olda Rada otočili výsledek na 1 : 2. Soupeř vyvinul obrovský tlak, aby zvrátil výsledek, ale hrdinou utkání byl brankář Josef Jirásek ze Skalice, který mu už nedovolil skórovat. B-mužstvo bylo po podzimu ve i II. třídě sedmé, dorost čtvrtý. Jeho výkon stoupl hlavně příchodem studentů Remence, Krasňana a Mikláše z Vyšší odborné školy sklářské. Oba prvně jmenovaní po návratu na Slovensko patřili k oporám v nejvyšších soutěžích.
Střetnutí fotbalistů Nového Boru a Kladna na ledě, jak už o něm byla zmínka, vystřídala fotbalová odveta 12. července a tehdy ještě prvoligoví Kladeňáci vyhráli  4 : 10. Další klání těchto soupeřů se uskutečnilo 20. ledna 1965 opět na ledě, jak tomu bylo v lednu minulého roku. Zápas skončil  3 : 13, tedy téměř stejným výsledkem jako v roce 1964 (5 : 13). V mistrovské soutěži v ledním hokeji, si ale hokejisté Nového Boru, kde hrála řada borských fotbalistů, vedli na jaře velmi dobře a vybojovali si postup do divize. Při stejném počtu bodů se Smržovkou rozhodla vzájemná utkání, ve kterých byl Bor úspěšnější.