Miroslav Borský vzpomíná, 35. část

V minulém pokračování jsme se senámili s činností obou mužstev dospělých a dvou dorosteneckých družstev v první části (podzim 1978) soutěžního období 1978-79.

Do hodnocení však patří rovněž nejmladší fotbalová generace. Žákovská družstva:
  A-žáci /Krajský přebor/, trenér Jan Král, vedoucí Jaroslav Havlas, nezačali podzimní kolo dobře. Prohráli v České Lípě 2:5 a také další utkání doma s Varnsdorfem 1 : 4.  Potom však následoval čtyři kola úspěšné  série: vyhráli ve Cvikově 3:0,  rozdrtili doma Krásnou Lípu 9:1, byli úspěšní v Rumburku 5  : 0 a České Lípě odvedli porážku z prvního kola s výsledkem 3 : 0. Vítězné tažení zastavil až Varnsdorf, který jim uštědřil pět gólu, ale z dalších tří zápasů získali sedm bodu, takže celková bilance vyzněla velmi pozitivně: 6 vítězství, 1 remíza a 3 porážky,  což znamenalo 13 bodů a třetí místo ve skupině jeden bod za druhou Českou Lípou. Nejúspěšnějšími střelci byli Kuběj a Jandač.  Suverénně si vedli ve Varnsdorfu ti žáci,  kteří obsadili první místo bez ztráty bodů a postoupili do jarní finálové skupiny. Na Krajské družstvo žáků navazovali, bezprostředně elévové /žáci 10-12 let/,  kteří hráli starším žákům předzápasy 2×20 minut. Jejich trenérem byl Zdeněk Málek s vedoucím Jaroslavem Havlasem, který měl na starosti též starší žáky. Družstvo bylo vytvořeno na podzim 1978. Žáci, kteří hráli na jaře pod hlavičkou C-žáků Okresní soutěž,  šest utkání vyhráli, dvakrát remizovali a s poměrem branek 18 : 3 obsadili první místo v jejich kategorii. Zahráli si také proti elévům pražské Sparty a vysoko prohráli 1 : 9.
  B-žáky, kteří sestoupili v minulém ročnížu z Okresního přeboru do Okresní soutěže skupina B,  převzal na podzim po Ant. Davídkovi Kamil Gregor. Družstvo si nevedlo špatně,  o čemž svědčí sedm vítězství,  jedna remíza a pouze dvě porážky. V šestičlenné skupině obsadili druhé místo za Svorem se ztrátou tří bodů.
  C-Žáci vstoupili do nového ročníku ve skupině A na podzim s novým trenérem Stanislavem Balíkem. Jenom tři družstva se utkávala turnajovým způsobem a novoborští z deseti zápasů vyhráli pouze jediné utkání. Důvod lze spatřovati v přechodu části chlapců na podzim do nově utvořeného družstva elévů a C-žáci museli být nově doplňováni.
Fotbalovému oddílu se nepodařilo v roce 1976 splnit kritéria pro získání titulu „Vzorný oddíl I. stupně“ a tento úkol byl přenesen na příští rok. Na výroční členské schůzi dne 19. ledna 1979 za účasti 77 osob, která hodnotila činnost za rok 1978, bylo schváleno prodloužení jednoročního funkčního období členů výboru oddílu kopané do roku 1980, což znamenalo, že dosavadním členům výboru byl prodloužen mandát a nové vedení nebylo tudíž voleno, jak tomu bývalo v předcházejícho obdobích. Kooptován do stávajícího výboru byl Ing. Jaroslav Zeba, který převzal funkci matrikáře po Františku Svobodovi,  jenž svou činnost ukončil koncem roku 1978.