Miroslav Borský vzpomíná, 30. část

  A-mužstvo,   které se jako nováček Krajského přeboru umístilo po podzimním kole   1976 na  7 místě, dostalo za úkol toto umístění na jaře 1977 udržet.

  Ovšem horko těžko se zachránilo a obsadilo 11.místo. Vítězem se stala Česká Lípa s náskokem 6 bodů před Kadaní. Bor prohrál v 16.kole s tehdy ještě vedoucí Kadaní vysoko  5:0 a nevyvedlo se ani utkání v Lounech v 21.kole, kde prohrál 6  : 2. V Českém poháru byl vyřazen v l. kole v Hrádku n. N. 0 : 1. V Memoriálu Karla Tamchyny v České Lípě stačilo jediné vítězství při účasti šesti mužstev jen na předposlední místo. Vstup do jarního kola se nepovedl, o čemž svědčí po střelecké nemohoucnosti tři porážky za sebou hned v úvodu jarního kola. Po skončení mistrovské soutěže odešel Olda Ducháček do Sloupu a řada hráčů skončila z různých příčin /např. zdravotní důvody, vojenská služba/. Jako posily přišly na jaře Milan Gašo z Varnsdorfu, odkud se vrátil i Aleš Zborovský a Jaroslav Kropáček z České Lípy. V předposledním kole nastupovala Česká Lípa proti Boru již jako jistý postupující do divize a ujala se vedení brankou Juřiny. Velký den měl brankář Jiří Vinduška, nad jehož riskantními zákroky zůstával rozum stát. Druhou branku vsítil v 78. minutě Vávra. V 85.minutě Opava překonal domácího brankáře Jandače, ale vyrovnat se Boru již přes veškeré úsilí nepodařilo. Protože však všichni tři další ohrožení sestupem rovněž prohráli, bylo jasná, že si Bor i pro příští období ale účast v Krajském přeboru udrží. Před posledním kolem stanul v čele tabulky střelců Ladislav Kurucz z České Lípy, následovali další Českolipáci Juřina a Ing. Hendrych. Kohoutek se propracoval na šesté místo. Senzační výsledek se zrodil na hřišti posledního Žatce, který měl ještě šanci odvrátit v případě vítězství sestup. Porazil druhou Kadaň  5 : 3 po prohraném poločase 3:1. Ale ani tato výhra k záchraně nestačila. Na den 5. června si Nový Bor pozval k přátelskému utkání druholigový Děčín, se kterým prohrál po dobrém výkonu těsně 2 : 1.
  B-mužstvo /trenér Eda Ziml, asistent Arnošt Lossl/ bylo po podzimu 1976 předposlední, avšak doma ani jednou neprohrálo a dvanáctá příčka znamenala záchranu v I.A třídě. Dokázalo remizovat s vítězem skupiny Tatranem Jablonné na jeho hřišti a doma porazit dalšího kandidáta na postup Jiskru Mimoň. Na jaře na turnaji Lokomotivy česká Lípa obsadilo čtvrté místo.
 
 Dorost /trenér Ing. Mareček, vedoucí Slavomír Dufek/ se zúčastnil zimního turnaje dospělých ve Skalici. I když všechna tři utkání prohrály, byl turnaj dobrou prověrkou před nastávajícím jarním kolem.
Po podzimu 1976 měl šanci zaútočit z třetího místa na postup do Krajského přeboru. V 16.kole padlo v Benešově n. Pl. 11 branek. Domácí prohráli doma s Novým Borem 6:5 a ten tak vyrovnal bodový rozdíl Nového Města, obě družstva měla po 24 bodech. Pak porazil Liberec C 3 : 0, ale rozčarování se dostavilo v následujícím kole, když prohrál v Železném Brodě 1:2, který byl na desátém místě tabulky. Prohru lze přičíst nezodpovědnému jednání tří hráčů, kteří se nedostavili k odjezdu a družstvo nastupovalo jen s deseti hráči. Konečným místem byla nakonec pátá příčka. Vedení dorostu doplnilo kádr družstva pro nastávající sezonu přeřazením sedmi hráčů ze žactva a dalších sedm tvořili učňové a studenti ze sklářské průmyslovky.
 V dorosteneckém Memoriálu A. Ruckla a L. Jeriče skončil ze šesti družstev až předposlední.
 Starší žáci /trenér Jan Král, vedoucí Jaroslav Havlas/ si udrželi v Okresním přeboru s poměrem branek 109 : 19 druhé místo s právem účasti zúčastnit se kvalifikace o postup, protože vítěz Vagónka Česká Lípa B o tuto možnost přišla vzhledem k tomu,  že její A-družstvo již v Krajském přeboru hrálo.Borští žáci porazili Jablonné 19 : 0, Cvikov 10 : 0, Provodín a Lokomotivu Česká Lípa shodně 8:0. Výhra nad ví-tězem Roudnického okresu Poďlusky 1:0a remíza s ČSAD Louny 2 : 2 stačila k tomu, aby se po roční přestávce opět vrátili do Krajského přeboru. Dne 9.května se zúčastnili silně obsazeného turnaje v Bakově, kde dokázali remizovat s Bohemians a Mladou Boleslavi a jen o branku prohráli s Mnichovým Hradištěm a Šluknovem. V dalším turnaji v Doksech prohráli až ve finále s Vagónkou Česká Lípa 0 : 1.
 
 B-žáci /trenér Antonín Davídek, bez vedoucího/ vyhráli na jaře skupil Au A, skládající se ze 6 družstev a postoupili do Okresního přeboru. C-žáci /trenér Alfons „Ali“ Máčej/ se s dalšími třemi soupeři sjížděli na hřiště jednoho ze soupeřů a tam se utkávali každý s každým 2×20 mi¬nut. Dne 24.července se utkali žáci Nového Boru s vítězem druhé skupi¬ny Lokomotivou Česká Lípa s výsledky 2 : 2 a 1 : 2 a Lokomotiva se tak stala přeborníkem okresu Česká Lípa v kategorii mladších žáků.