Miroslav Borský vzpomíná, 13. část

V novém soutěžním ročníku 1966 – 67 I.A třídy svedlo druhé kolo dohromady staré známé: Nový Bor a Cvikov, který se v soutěži zachránil v hodině dvanácté. Návštěva opět slušná – 500 diváků a Bor vyhrál  4:3 (4 :1). Za Bor nastoupil bývalý hráč Cvikova Miloš Falcman a za hosty zase náš bývalý brankář Václav Janatka. Cvikovský Ruda Vojtěch byl při střelecké chuti a dosáhl hattricku. Olda Rada po pětileté „službě“ v Novém Boru končí a stěhuje se do Litvínova. Nejpopulárnějšího exekutora přímých kopů v Novém Boru si připomeňme jedním typickým případem: v roce 1962 prohrával Bor v mistrovském utkání s Mimoni 1 : 2. Hosté Radu dobře znali a úzkostlivě se bránili přestupku v blízkosti vlastní branky. Nevyvarovali se toho 25 minut před koncem a Olda Rada pochopitelně z přímého kopu srovnal skóre. Boj o vítězství pokračoval a Mimoňští v tísni v 86. minutě faulovali asi tak dva metry za vápnem. To byl moment, na který Olda čekal. Zatímco si pečlivě připravoval míč, vytvořili hosté nepropustnou zeď ze všech deseti hráčů! Malo platné. Míč lízl vlasy ve zdi a skončil v pravém horním rohu. Domácí vyhráli  3 : 2.
K dalšímu mezinárodnímu utkání došlo 25. srpna. XI jugoslávských stavbařů, kteří stavěli nemocnici v České Lípě a sklářský kombinát, byla mohutně povzbuzována svými krajany, kteří zaplavili stadión, ale „plavi“ přesto prohráli  5 : 3. Střelecky se vyznamenal Štefan Šerfőző, autor čtyř gólů, pátý dal Zdeněk Jandač. V odvetě pak Jugoslávci v příštím roce vyhráli 1 : 3.
V podzimním kole si A-mužstvo nevedlo v I.A třídě špatně a obsadilo čtvrtou příčku, ovšem s osmi bodovou ztrátou za vedoucími Doksy. Senzační výsledek se zrodil při utkání Stráž n/N. – Lipová: 13 : 1. Za Stráž hrál tehdy bratr reprezentanta Štibrányiho. Dne 28. října hostii Bor v odvetě BSG Traktor Gehren, ale porážku 7 : 2 z prvního vzájemného střetnutí v NDR se oplatit nepodařilo a opět prohrál  3:4. Záložník „Číča“ Hubert si ve svých 34 letech udržoval obdivuhodnou formu, byl neoficiálně vyhodnocen jako nejlepší hráč roku 1966 a tím byl vlastně dán podnět, počínaje rokem 1957 k soutěži o nejlepšího hráče roku (nikoliv soutěžního ročníku). Byla hodnocena výkonnost, účast na trénincích, pracovních brigádách na stadiónu a přihlíželo se rovněž k oprávněným žlutým a červeným kartám.
Nelze také přehlédnout skutečnost, že bylo pod vedením Josefa Taislera započato s výstavbou obou tribun na základě návrhu, zpracovaného předsedou komise pro výstavbu při MěNV Václavem Sommrem . Tribuny slouží dodnes pouze musel být občas obnoven jejich nátěr.
 Předsedou oddílu pro rok 1967 se stal po dosavadním: předsedovi Miroslavu Dvořákovi typograf zdejší tiskárny František Hlůžek a správcovství na stadiónu převzal Karel Novotný. Sezóna borských fotbalistů začala oproti minulým létům neobvykle brzo, již 22. ledna. Důvodem byl turnaj Kovostroje Děčín za účasti deseti mužstev: Trmic (KP), Chabařovic, Ústí B, Střekova, Loko Děčín, Litoměřic, Nového Boru, Jílového, Děčína B (všichni I.A třída), doplněný Neštěmicemi z Okresního přeboru. Celý turnaj se protáhl až do 8. června a vítězem se stal překvapivě nováček I.A třídy z Jílového. Vzhledem k dlouhotrvajícímu turnaji nebyla některá utkání v závěru dohrána a byla anulována. Bilance Nového Boru: 8 vítězství, 5 porážek, 5 nerozhodných výsledku, což znamenalo velmi pěkné třetí místo.
Mnozí si snad ještě vzpomenou, jak v onom roce probíhala rozhlasová soutěž „Sem jednou ranou“. Soupeřem města Nový Bor byl Turnov. Město Bor utrpělo v této společenské soutěži vysokou porážku 9 : 1. Jednotlivé soutěže si již nepamatuji. Novoborské patrioty prohra mrzela a byli zklamáni i nedostavením se ohlášeného konferenciéra Štuchala se zpěvačkou Rackovou do zdejšího divadla. Jakousi předehrou soutěže bylo fotbalové utkání Turnov – Nový Bor dne 15. února, kdy hosté prohrávali již  3 : 0, ale podařilo se jim brankami Šohaje, Rodra a Kropáčka srovnat skóre na 3 : 3. Dne 5. května sehrála Xl. Borského skla, jehož základ tvořili hráči Jiskry, doplněni šenováky Moravcem a Houlišem přátelské utkání s jugoslávskými stavbaři RAD Beograd. Na konečných 1 : 1  srovnal v 83. minutě Slávek Moudrý.
V ročníku 1966 – 67 obsadil Bor šesté místo, vítězem se staly Doksy. V posledním zápase na jejich hřišti stačilo vyhrát a Bor mohl být druhý. Ještě v 57. minutě vedl brankami Moudrého a Kropáčka 0:2, ale během sedmi minut dostal čtyři branky a nakonec prohrál  5 : 2. V červenci se Bor zúčastnil turnaje o „Pohár Šluknovského výběžku“ v Dolní Poustevně, dotovaný vždy hodnotnými cenami. Dobře si vedli žáci, kteří zvítězili pod vedením trenéra Josefa Šacha se ztrátou jediného bodu a poměrem branek 129 : 7 ! Béčko obsadilo ve III. třídě osmé místo. Již na jaře skončil s trenérskou funkcí Josef Svoboda a hrálo celé jaro bez trenéra. Po jarní části odstoupil u dorostu z rodinných důvodů Vladimír Šimůnek a jeho místo zaujal zubní dentista, poválečný hráč Nového Boru Václav Otčenášek. Pracovní zaneprázdnění mu však nedovolilo plně se dorostencům věnovat a tak po podzimní části převzala dorostence na jaře 1968 dvojice Ziml – Šimůnek s těžkým úkolem udržet svoje svěřence v I.A třídě, protože po podzimu 1967 se ocitli na posledním místě s pouhými šesti body, stejně jako B-mužstvo.
Miroslav Borský FC JISKRA